Automobilky v EÚ upadajú, na Slovensku rastú

Veľké nemecké automobilky hlásia prepad ziskov, klesá aj export francúzskych áut. Na Slovensku výroba v autopriemysle stále rastie.

Pozadie:

Automobilky vo svete prežívajú ťažké časy. Rastúce ceny pohonných hmôt a zhoršujúca sa ekonomická situácia znižujú dopyt po autách. Rast svetového automobilového predaja sa za prvých šesť mesiacov tohto roka medziročne spomalil na 1,5%. Slovensku sa zatiaľ problémy vyhýbajú. Výroba áut tvorí jeden z hlavných pilierov jeho ekonomiky a polovicu celového exportu.

Otázky:

Nemecká spoločnosť BMW oznámila pokles štvrťročných príjmov o 33% na hodnotu 507 mil. eur. Agentúra Moody´s znížila rating automobilky zo stabilného na negatívny. Dôvodom sú problémy v hlavnej aktivite BMW – výrobe áut ako aj v segmente finančné služby, ktoré ovplyvňuje “stále sa zhoršujúce trhové a eknomické prostredie.”

“BMW je len vrchol ľadovca,” tvrdí pre FT Adam Jonas, analytik Morgan Stanley. “Ak bude súčasný trend pokračovať, problémy bude mať každá automobilka, ktorá robí leasing na americkom trhu.”

Prepojenie na prepadávajúci sa americký trh je problémom pre mnohých európskych výrobcov. Pre BMW sú USA hlavný odbytový trh, kam v roku 2007 smerovalo 22,4% produkcie. Júlový predaj na americkom automobilovom trhu sa medziročne znížil o 19%.

Experti očakávajú, že problémy sa začnú stále viac prelievať aj na európsky trh. Za prvý polrok 2008 sa predaj áut v západnej Európe znížil o 3%. Značka Daimler oznámila zníženie očakávaných príjmov o 10%. Dôvodom je “prudký pokles predaja na americkom a európskom trhu.” Podľa analytikov problémy čakajú aj na Audi.

Poklesla aj produkcia automobilov vo Francúzsku, čo znížilo celkový export krajiny a prehĺbilo júnový obchodný deficit Francúzska na 5,64 mld. eur. Je to prekvapujúci vývoj, keďže tradične ľahké francúzske autá s nízkou spotrebou relatívne dobre odolávali šokom z ropnej krízy a poklesu kúpyschopnosti.

Na Slovensku je situácia úplne iná. Združenie automobilového priemyslu potvrdzuje, že výroba vzrastá. Kým minulý rok predstavovala produkcia viac ako 571 tisíc áut, tento rok by sa mala dostať na úroveň 640 tisíc. Keďže sa nevyrába na sklad, ide o vyjadrenie vzrastajúceho zahraničného dopytu (99% slovenskej produkcie áut sa vyváža).

Export zatiaľ neovplyvnila zhoršujúca sa situácia na hlavných odbytových trhoch v západnej Európe, USA či v Japonsku. Dôvodom je najmä skutočnosť, ze na Slovensku sa vyrábajú malé a ekologické modely, ktoré svojou nízkou spotrebou odzrkadľujú súčasné trendy v segmente.

Produkcia dopravných prostriedkov na Slovensku vzrástla v júni o 15%, informuje Štatistický úrad SR. Automobilky výrazne ovplyvňujú objem slovenského exportu, keďže v najbližšom čase by mali tvoriť viac ako polovicu jeho hodnoty. Saldo zahraničného obchodu bolo v máji aktívne na úrovni 4,1 mld. Sk, pričom vývoz medziročne vzrástol o 6,3%.

Pozície:

Norbert Reithofer, generálny riaditeľ BMW nepredpokladá, že situácia s upadajúcimi výsledkami sa v najbližšom čase zlepší. V súvislosti s vývojom na svetovom automobilovom trhu vyhlásil: “Súhlasím s názorom expertov, že problémy sa v budúcom roku ešte prehĺbia.”

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA