Bankári opúšťajú Londýn. Smerujú do Paríža a Frankfurtu

HSBC, UBS a Goldman Sachs pripravujú plány na presun tisícok zamestnancov. Dôvodom je tvrdý brexit.

Upozorňovali na to dlhšie. Teraz zverejňujú konkrétne plány. Najväčšie európske banky chystajú presun tisícok zamestnancov z Londýna v príprave na odchod Británie z Európskej únie.

Stihnúť to chcú pred brexitom

Najväčšia európska banka HSBC presunie do dvoch rokov približne 1000 svojich zamestnancov z Londýna do Paríža. Oznámil to včera jej riaditeľ Stuart Gulliver.

„Presťahujeme sa približne do dvoch rokov, keď brexit nadobudne účinnosť,“ povedal riaditeľ britskej banky agentúre Reuters počas Svetového ekonomického fóra v Davose.

Presun sa bude týkať zamestnancov, ktorí sa podieľajú na približne 20 % tržieb z obchodovania v Británii. Pobočka HSBC v Paríži už teraz drží väčšinu potrebných licencií.

Exodus bankárov

Tisícku zamestnancov chce z Londýna presťahovať aj druhá najväčšia európska banka, švajčiarska UBS. BBC to včera povedal jej riaditeľ Axel Weber.

Šlo by približne o pätinu londýnskych zamestnancov UBS. Sťahovať sa pravdepodobne budú do Frankfurtu, kde banka minulý rok otvorila novú pobočku s cieľom zjednotiť väčšinu svojich operácií v Európe.

O presune pracovných miest uvažuje aj americká investičná banka Goldman Sachs. Nemecký denník Handelsblatt tento týždeň informoval, že banka plánuje znížiť počet svojich zamestnancov v Londýne o polovicu na 3000.

Okrem stiahnutia operácií späť do New Yorku by sa približne tisícka zamestnancov mala presunúť do Frankfurtu. O podobnom kroku podľa agentúry Reuters uvažuje aj banková skupina Lloyds.

Príležitosť pre Paríž a Frankfurt

Oznámenia bánk sú priamou reakciou na utorkový prejav britskej premiérky Theresy Mayovej, v ktorom vylúčila zotrvanie Spojeného kráľovstva v jednotnom trhu EÚ.

Čítajte aj: Brexit podľa Mayovej: Chceme len obchod

„Tvrdý brexit“ bude tiež znamenať, že banky, ktoré pôsobia v Londýne, stratia tzv. pasové práva, ktoré im umožňujú poskytovať služby po celej EÚ.

Zástupcovia City of London – ako súčasného finančného centra Európy – v súčasnosti lobujú u britskej vlády, aby sa s EÚ dohodla na akomsi prechodnom opatrení, ktoré by bankám zo sídlom v Londýne ponechalo prístup na európsky trh na niekoľko rokov.

Plánovaný masový odchod bankárov hrá do karát Parížu aj Frankfurtu. Obe mestá sa už dlhšie pokúšajú prebrať londýnsky štatút finančného centra.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA