Briti chcú úzke obchodné vzťahy s Ruskom

Peter Mandelson, nový britský minister pre podnikanie, navštívi Moskvu. Pôjde o prvú britskú návštevu na vysokej úrovni v Kremli za ostatných 18 mesiacov, odkedy sa vzťahy medzi krajinami ochladili pre vraždu bývalého agenta KGB, Alexandra Litvinenka.

Peter Mandelson, nový britský minister pre podnikanie, navštívi Moskvu. Lord, ktorý donedávna zastával post európskeho komisára pre obchod, pocestuje do Kremľa v sprievode významných britských podnikateľov. Ide o gesto, ktorým Londýn vyjadruje svoju vôľu aj naďalej udržiavať pevné obchodné partnerstvo s Ruskom, informuje denník Financial Times.

Obchodná návšteva v Moskve je vôbec prvým bilaterálnym stretnutím na vysokej úrovni za ostatných 18 mesiacov. Počas nich boli vzťahy medzi Downing Street 10 a Kremľom obzvlášť napäté a Veľká Británia sa zaradila medzi európske krajiny, ktoré mali s Ruskom najchladnejšie vzťahy. Dôvodom bola vražda britského občana a niekdajšieho agenta sovietskej KGB, Alexandra Litvinenka, a neochota ruskej strany vydať na stíhanie hlavného obvineného, Andreja Lugovoja.

„Je to veľmi dôležitá návšteva a dúfame, že otvorí nové perspektívy pre naše obchodné vzťahy. Je ukážkou, že na oboch stranách existuje veľmi jasný zámer udržiavať dobré obchodné vzťahy aj napriek nedorozumeniu, ktoré sa vyskytuje v iných, politických oblastiach,“ cituje ruského veľvyslanca v Londýne, Jurija Fedotova, denník FT.

Mandelsonova návšteva v Moskve sa uskutoční na pozadí informácií o jeho priateľstve s ruským miliardárom, Olegom Deripaskom. Britské média upozornili, že priateľský vzťah medzi britským lordom, ktorý je ministrom, a ruským obchodníkom, ktorý je najväčším výrobcom hliníka na svete, môže viesť ku konfliktu záujmov. FT uzatvára, že spomenutá mediálna kampaň sa proti Mandelsonovi rozpútala po prvýkrát po tom, čo Európska komisia, počas Mandelsonovho pôsobenia v nej, prijala rozhodnutie o štedrých tarifách pre dovoz tohto kovu z Ruska. David O’Sullivan, generálny riaditeľ DG pre obchod, však poprel, že by Madelson akokoľvek intervenoval vo veci obchodného rozhodnutia.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA