Čína cez Slovensko mieri na trh EÚ

Peking má záujem investovať na Slovensku aj o import našich technológii. Považujú nás za vhodnú „bránu“ na trh EÚ.

Minister hospodárstva SR Ľubomír Jahnátek počas svojej cesty do Číny prezentoval tamojším firmám možnosti investovania a podmienky etablovania sa na slovenskom trhu. „Máme aj konkrétnu odozvu najmä v oblasti IT technológii a telekomunikačných sietí. Tieto investície by sa mali pri konkrétnych projektoch rozpracovať v najbližšej dobe,“ vyhlásil minister. Delegácia ešte v Pekingu vyjednávala aj so svetovým čínskym investorom v oblasti Hi-tech. Rokovania budú ďalej prebiehať na Slovensku.

Čína už dávnejšie monitorovala krajiny Strednej a Východnej Európy. Slovensko ich podľa MH SR upútalo najmä ekonomickou výkonnosťou, dobrým podnikateľským prostredím a príchodom eura. „Slovensko je veľmi spoľahlivým partnerom Číny v Európe. Naša vláda pripisuje veľký význam hospodárskym vzťahom s Vašou krajinou nakoľko máme úctyhodnú históriu vzájomných obchodných vzťahov,“ povedal  Gao Hucheng, námestník ministra hospodárstva ČĽR. Čínska strana prejavila aj záujem o import slovenských technológií a výrobkov.

„Z našej strany bola ponúknutá hlavne oblasť dodávok komponentov a celých automobilov. A samozrejme je to aj otázka geologického prieskumu a podpory bezpečnosti pri prácach v baniach. Táto téma ich veľmi zaujala vzhľadom na to, že Čína má obrovské banské kapacity a majú aj pomerne vysokú úrazovosť,“ povedal Jahnátek.  

Čína a Slovensko majú podobný hospodársky vývoj, obe patria medzi dynamicky sa rozvíjajúce krajiny s perspektívou rastou a to i napriek ekononickej kríze. Predseda čínskeho Národného ľudového zhromaždenia Wu Bang Guo chce so Slovenskom koordinovať aj hospodársku expanziu na africké trhy. „Je veľmi perspektívne, aby sme spolu investovali. Čína totiž už nie krajinou, ktorá vyváža len svoje výrobky. My vyvážame aj čínsky kapitál,“ povedal najvyšší predstaviteľ čínskeho parlamentu. V minulom roku bol obchodný obrat medzi Slovenskom a Čínou – 3,5 miliardy USD. Podľa Wu Banga má Čína veľké devízové rezervy, ktoré chce vyvážať v podobe investícií. Slovensko pritom považuje za vhodného partnere pre väčšiu expanziu na trh Európskej únie.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA