Dohoda o liberalizácii služieb v EÚ sa blíži

Neformálna Rada pre konkurencieschopnosť naznačila, že Spoločná pozícia Rady voči Smernici o službách bude sledovať rovnaké línie, ako kompromis odsúhlasený Parlamentom 16. februára 2006.

 

Krátka správa

Rakúsky minister hospodárstva a práce Martin Bartenstein na neformálnom stretnutí Rady pre konkurencieshopnosť (22. apríl 2006) vyhlásil, že „členské krajiny ukázali širokú podporu návrhu Komisie, ako aj pre rozhodnutie Rakúskeho predsedníctva uzavrieť vec pre letom tohto roku“. Rakúske predsedníctvo stále plánuje predložiť Spoločnú pozíciu Rady na budúcom zasadnutí Rady pre konkurencieschopnosť 29. mája 2006 – čo je, ako priznal Bartenstein, „ambiciózny cieľ“.

Komisár pre vnútorný trh Charlie McCreevy od členských krajín a Parlamentu žiadal, aby prišli s rýchlym riešením: „Smernica má teraz vietor v plachtách a ak ho nevyužijeme na dosiahnutie nášho cieľa, ešte aj naše deti a vnúčatá sa budú zaoberať Smernicou o službách.“

Parlamentná spravodajkyňa k tejto legislatíve Evelyne Gebhardt (SES, Nemecko), ktorá sa tiež zúčastnila na neformálnom stretnutí Rady v Grazi, povedala: „Teraz, keď komisár Charlie McCreevy prišiel s textom, ktorý v podstate sleduje verziu odsúhlasenú Parlamentom, dala Rada ministrov Smernici o službách zelenú.“ Dodala však, že „teraz už potrebujeme len niekoľko úprav v sociálnych otázkach“.

Malcolm Harbour (EPP-ED, Británia), člen Výboru EP pre vnútorný trh, ktorý sa tiež zúčastnil na zasadnutí Rady, vyhlásil, že „máme jasný záväzok z neformálnej Rady a od Predsedníctva, že text Parlamentu, odsúhlasený v prvom čítaní, bude základom pre spoločnú pozíciu Rady predpokladanú 29. mája“. Dodal tiež, že záväzok Rady prijať legislatívu umožnil dosiahnutie pomerne rýchlej politickej dohody.

Hoci je Rakúske predsedníctvo rozhodnuté nájsť riešenie pred koncom svojho funkčného obdobia, teda do 30. júna, podľa iných je pravdepodobnejšie, že si na konečnú dohodu počkáme až do druhého polroku 2006, počas Fínskeho predsedníctva. Maďarský konzervatívny europoslanec Jószef Szajer povedal, že po diskusiách v Grazi bude dohoda možná „po letných prázdninách“.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA