Druhá KIA bude na Slovensku

Druhý veľký závod kórejskej automobilky bude pravdepodobne na Slovensku. KIA asi postaví továreň na výrobu motorov pri Žiline.

Kórejská automobilka KIA chcela postaviť v regióne druhý veľký závod aby posilnila synergiu s výrobnou prevádzkou v Žiline a súčasne aj kvôli prekvapivo dobrému predaju modelu, ktorý sa tam vyrába. Investícia v hodnote 110 miliónov eur pravdepodobne poputuje opäť na Slovensko.

Už pred časom schválila slovenská vláda pomoc 32 miliónov eur aby sa uistila, že si Kórejci vyberú práve nami navrhovanú lokalitu pri Žiline. Kapacita existujúcej prevádzky automobilky sa tak rozšíri o 50% a vytvorí sa 660 nových pracovných miest.

Slovensko súťažilo o investíciu s Maďarskom. Ani to však neprišlo v poslednej dobe skrátka – získalo miliardový projekt Medcedesu a investíciu 200 miliónov eur od indického gigantu Apollo.

Vo viacerých európskych ekonomikách bol zaznamenaný výrazný pokles výroby v automobilovom priemysle, ktorý mal aj hlbšie hospodárske dopady. Slovenska sa zatiaľ tento trend nedotkol.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA