Ekonomika slabne, ECB pod tlakom

Aktivita vo výrobnom sektore a službách v máji zaznamenala najvýraznejší pokles za uplynulé tri roky. Na Európsku centrálnu banku (ECB) sa stupňuje tlak, aby znížila úrokové sadzby na ďalšie historické minimum.

Agentúra Markit včera (24. mája) zverejnila bleskový odhad pre aktivitu vo výrobnom sektore a službách. Kompozitný index PMI, ktorý je ukazovateľom pre vývoj rastu, klesol na úroveň 45,9 bodu z aprílovej hodnoty 46,7. Ide pritom o najvýraznejší prepad od júna 2009.

„Výsledky prieskumu sú konzistentné s poklesom HDP v regióne v druhom štvrťroku o minimálne 0,5 % vzhľadom na to, že hlbší prepad v periférii vplýva na FrancúzskoNemecko,“ uviedol hlavný ekonóm agentúry Chris Williamson.

Eurozóne sa podľa oficiálnych údajov v prvom štvrťroku podarilo recesii vyhnúť a zaznamenala len stagnáciu HDP. V druhom štvrťroku sa však prepadu zrejme už nevyhne.

Podľa odhadov odborníkov tak vzniká výrazný tlak na ECB, aby v najbližších mesiacoch pristúpila k zníženiu kľúčových úrokových sadzieb pod 1 %, čo by bolo prvýkrát v histórii.

Podľa niektorých dokonca dôjde k prehodnoteniu a zhoršeniu doterajších odhadov pre budúci hospodársky vývoj. Ekonómovia, ktorých oslovila agentúra Reuters uvádzajú, že pod rozhodnutie ECB sa okrem zhoršujúceho sa hospodárskeho sentimentu podpíše aj neistota spojená s budúcnosťou Grécka.

Niektoré banky očakávajú zníženie sadzby o 0,25 % už budúci mesiac. Časť dokonca odhaduje, že ak by Grécko opustilo eurozónu, musela by uvoľniť ďalší balík lacných pôžičiek ako na prelome rokov a sadzby znížiť o 0,5 %.

Ako vo svojom mesačnom komentári uvádza VÚB banka ostatné stretnutie ECB síce neprinieslo žiadne novinky na poli menovej politiky a banka počíta so základným scenárom založenom na miernej stabilizácii ekonomickej aktivity, riziko výhľadu smerom nadol je stále výrazné.

„Riziko plynúce z dlhovej krízy v eurozóne je stále značné, avšak v súčasnosti stále očakávame, že ECB bude konať len v prípade výrazného zhoršenia výkonu reálnej ekonomiky. V prípade, že by došlo k ďalším krokom veríme, že ECB siahne skôr po nekonvenčných nástrojoch menovej politiky ako po zmene sadzieb,“ odhaduje VÚB.

(EurActiv/Reuters)

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA