EÚ chce brániť relokácii firiem

Európska únia plánuje zastaviť subvencie veľkým firmám, ktoré prenášajú výrobu zo starých do nových členských krajín.

 

Krátka správa

Podľa nemeckých médií má Európska komisia dnes navrhnúť opatrenie, ktoré má zastaviť subvencie veľkým firmám prenášajúcim veľké projekty, a teda veľký počet pracovných miest, z pôvodných do nových členských krajín. Firma, ktorá takto prenesie projekt v hodnote minimálne 25 alebo 50 miliónov eur (presná hranica ešte nie je dohodnutá), má stratiť právo na čerpanie prostriedkov zo štrukturálnych fondov.

Podľa nemeckého Handelsblatt prijali nové členské krajiny návrh konštruktívne a spolupracujú na hľadaní riešenia, ktoré čo najmenej poškodí ich vlastný záujem o prilákanie investorov.

Návrh Komisie bude reakciou na iniciatívu nemeckého ministra hospodárstva Michaela Glosa. Viaceré pôvodné členské krajiny sa obávajú, že prostriedky z fondov EÚ sú využívané na podporu relokácie firiem snažiacich sa znížiť náklady na pracovnú silu.

Živú diskusiu o tomto probléme naposledy rozpútalo rozhodnutie firmy Peugeot presunúť časť svojich aktivít z Británie na Slovensko. Britská bulvárna tlač vtedy vyslovila obvinenie, že firma využila fondy z EÚ, to sa však nepotvrdilo.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA