EÚ podporí talianskych textilných robotníkov

Európska komisia poskytne nadbytočným talianskym textilným robotníkom 35,16-miliónovú podporu z Európskeho globalizačného fondu. Ide o najvyššiu podporu od jeho vzniku v roku 2007.

Pomoc sa sústredí do štyroch regiónov – Sardínie, Piedmontu, Lombardie a Toskánska – kde dokopy 6,000 robotníkov prišlo o prácu kvôli presunu závodov do krajín mimo EÚ s oveľa lacnejšou pracovnou silou a kvôli zvýšeniu importu lacných textílií z Ázie.  

Schválené peniaze by robotníkom mali pomôcť pri hľadaní práce a financovaní rekvalifikačných programov a tiež stimulovať firmy, aby vytvorili nové pracovné miesta.

Komisia upozornila, že peniaze z globalizačného fondu sa môžu využívať len na aktívne opatrenia na podporu pracovného trhu a nesmú sa používať na sociálne dávky v podobe penzií alebo podpory v nezamestnanosti.

Fond od svojho vzniku minulý rok schválil 12 žiadostí o pomoc dokopy vo výške €67.65 miliónov. Finančné prostriedky boli použité napríklad na podporu 2 300 nemeckých zamestnancov, ktorých prepustil fínsky výrobca mobilných telefónov Nokia, ďalej robotníkov prepustených z automobiliek vo Francúzsku, Portugalsku a Španielsku a tiež nadbytočných textilných robotníkov v Litve a na Malte.

Komisárka pre konkurenciu Neelie Kroesová ešte minulý mesiac avizovala podporu aj poľským lodným robotníkom v Štetíne. Komisia by dnes (16. decembra) mala diskutovať o možnosti využitia fondu už v prípade, že jedna firma prepustí 500 zamestnancov a nie minimálne tisíc, ako to bolo doteraz.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA