Europoslanci schválili rozsiahlu reguláciu derivátov

Európsky parlament včera prijal nové pravidlá pre obchodovanie s mimoburzovými derivátmi (OTC). Cieľom je väčšia bezpečnosť a transparentnosť.

V snahe o obmedzenie rizika pri obchodovaní s mimoburzovými derivátmi OTC, klíring kontraktov prebehne cez centrálne zmluvné strany. Obchodovanie s inými derivátmi bude treba zaznamenávať v tzv. „obchodných schránkach“. Kontrolovať ich bude Európsky orgán pre cenné papiere a trhy (ESMA).

Práve mimoburzové deriváty boli identifikované ako jedna z príčin trhovej nestability počas finančnej krízy v roku 2008. Skupina krajín G20 preto rozhodla, že so všetkými štandardizovanými kontraktmi by sa malo obchodovať na burzách alebo elektronických platformách a klíring by mal prebiehať centrálne, aby sa tak znížilo riziko zlyhania.

Úlohou ESMA je vypracovať pokyny pre aplikovanie nových pravidiel. Návrh by mala zverejniť v lete. Investori sa však obávajú, že implementácia si vyžaduje priveľa času a preto sa jej vymáhanie odsunie.

„Veľká časť regulácie si vyžaduje skoncipovanie technických štandárd. Avšak nie je priestor na ich skomentovanie. Budeme na tom musieť pracovať v lete,“ uviedol zástupca investorov, ktorý si neželal byť menovaný.

Šestobiliónový sektor mimoburzových derivátov hrá významnú rolu najmä v prípade nefinančných spoločností, ktoré využívajú dlhodobé menové deriváty ako ochranu pred cenovou fluktuáciou produktov, ktoré nakupujú a predávajú v zahraničí.

Nová legislatíva tiež posilňuje požiadavky na transparentnosť, manažment klíringových spoločností, vrátane kapitálových rezerv na obranu proti nesolventnosti. Obchodníci a investori môžu za porušenie pravidiel dostať pokuty.

Balík po schválení v Parlamente musia ešte odobriť ministri EÚ. Technickými odporúčaniami ESMA sa bude zaoberať Európska komisia a rozhodnutie by mala prijať v septembri.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA