Európska investičná banka má plán na navýšenie pôžičiek

Európska investičná banka navrhla navýšenie pôžičiek pre potápajúci sa automobilový sektor, na podporu malých a stredných podnikov, ale aj rozvoj „zelených“ technológií. Ide o súčasť širšieho celoeurópskeho finančného plánu na zmiernenie dôsledkov krízy.

Európska investičná banka (EIB) vytvorila návrh na zvýšenie pôžičiek, ktorý je súčasťou širšieho finančného plánu. V pondelok (17. novembra) o tom informovala agentúra AFP. Úverové sumy by sa mali zvýšiť o 20 – 30 % čo v praxi znamená 10 – 15 miliárd eur. Ponúkať ich budú najmä upadajúcemu automobilovému sektoru, malým a stredným podnikom, ale aj ďalším odvetviam priemyslu najmä na vývoj zelených technológií – hlavne nízkoemisných áut.

Banka reaguje na zhoršujúcu sa situáciu a čoraz väčší tlak na automobilky po tom, čo predaj klesol a väčšina štátov EÚ oficiálne vyhlásila ekonomickú recesiu. Európski výrobcovia už pred mesiacom žiadali zachránný finančný balík vo výške 40 miliárd eur. Inšpiráciou pre nich bolo USA, kde Kongres v septembri odobril 25-miliardovú pomoc, avšak bez časového plánu. EIB svoj návrh predloží európskym ministrom financií, ktorí o jeho osude rozhodnú 2. decembra.

Automobilky už hľadajú pomoc aj na národnej úrovni. Nemecká kancelárka Angela Merkelová spolu so spolkovým ministrom financií Peerom Steinbrueckom dostali žiadosť od spoločnosť Opel, ktorá má vážne problémy po tom, čo General Motors vyhlásila, že je blízko bankrotu.  Automobilka v Nemecku zamestnáva 25,000 robotníkov, takže vládnou podporou chce zaručiť stabilitu pracovných miest a menšiu závislosť od materskej spoločnosti v USA. Minister Steinbrueck však pre denník Bild vyhlásil, že vládna podpora automobilovému sektoru nedáva zmysel a že štát nie je zodpovedný za zlé rozhodnutia priemyselníkov. O konečnom verdikte sa rovnako rozhodne v decembri.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA