Európskemu biznisu sa darí

Nemeckým a francúzskym podnikom sa darí a majú pozitívne vyhliadky do budúcnosti. Aktuálne turbulencie na finančných trhoch, silný dolár ani americká recesia ich výraznejšie neovplyvňujú.

Nemecký index ekonomického sentimentu rastie už tri mesiace za sebou, čo dokazuje podnikateľský optimizmus a pozitívne očakávania od najbližšieho vývoja. V marci dosiahol index hodnotu 104,8 (vo februári 104,1), čo je najvyššia hodnota od augusta.

Podobne sa darí aj francúzskemu biznisu – ekonomický index vzrástol na 109, čo znamená najvyššiu mieru dôvery v ekonomiku a jej ďalší vývoj v tomto roku. Christine Lagarde, francúzska ministerka fnancií vyhlásila, že krajina “dobre odoláva globálnej kríze.” Dôvodom sú aj vládne reformy, ktoré boli “šikovné a dobre načasované,” cituje Lagarde Financial Times.

Obe krajiny hlásia aj vyššiu mieru optimizmu exportérov, čo znamená, že rekordne silné euro ich zatiaľ výrazne nepoškodilo. Politickí lídri na čele s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym však naďalej žiadajú ECB o opatrenia proti silnejúcemu kurzu európskej meny, odvolávajúc sa práve na problémy európskych exportérov.

Na Slovensku index ekonomického sentimentu klesá. Podľa Štatistického úradu vo februári medzimesačne klesol o jeden percentuálny bod na 99,6 bodu. Dôvodom je podľa úradu najmä pokles dôvery v maloobchode, službách a u spotrebiteľov.

Robert Kičina z Podnikateľskej aliancie Slovenska tvrdí, že optimizmus biznis sféry klesá kontinuálne od nástupu novej vlády. Dôvodom sú najmä zmeny v zákonníku práce a zvýšenie odvodového zaťaženia. Slovenské podniky zatiaľ výrazne nepociťujú globálne problémy ako finančnú krízu, či americkú recesiu: “Dostupnosť finančných zdrojov je na Slovensku bezproblémová,” potvrdzuje Kičina. Dodáva, že slovenských exportérov mimoriadne netrápi ani silná koruna: “Na výrobu je treba aj dovoz surovín” a lacnejší dovoz tak kompenzuje drahší vývoz. Navyše, “ak je za silným kurzom zdravý ekonomický vývoj ako na Slovensku, tak je to v poriadku,” dodáva Robert Kičina.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA