Európski lídri schválili intenzívnejšiu pomoc pre menšie podniky

Členské štáty budú môcť priamo podporiť malé a stredné podniky až do výšky 0,5 milióna eur. Toto opatrenie je súčasťou širšieho fiškálneho stimulu, na ktorom sa dohodli európski lídri na summite v Bruseli.

Rozhodnutie ponúknuť pomoc malým a stredným podnikom je súčasťou širšieho 200-miliardového stimulačného balíka EÚ (1,5 % HDP Únie) na podporu ekonomiky, na ktorom sa dnes (12. decembra) dohodli predstavitelia členských štátov.

Lídri v rámci plánu rozhodli o štátnej pomoci pre malé firmy, ktorá bude najbližšie dva roky môcť mať maximálnu výšku 0,5 milióna eur, čo je o 300,000 viac ako v minulosti. Týmto spôsobom chcú podnikom pomôcť prežiť prehlbujúcu sa recesiu.

Pokiaľ však krajiny budú chcieť takto podporiť podniky, musia najprv o súhlas požiadať Komisiu, ktorá prehodnotí, či takto získané prostriedky firmu naozaj podporia a nepostavia do nevýhody jej konkurenciu. Tento krok Rady je víťazstvom pre organizácie zastupujúce malé a stredné podniky, ktoré už roky bojovali za zvýšenie štátnej pomoci tzv. pokladnice de minimis.

Francesco Longu, hovorca európskej organizácie UEAPME, ktorá zastupuje menšie podniky varoval európske štáty, aby túto možnosť využívali premyslene. „Štátna pomoc by sa nemala poskytovať firmám, ktoré sa do problémov dostali ešte pred tým ako začala kríza,“ povedal pre EurActiv. Pomoc by podľa neho mali poskytovať len spoločnostiam, ktoré sa do finančných problémov dostali kvôli kríze.

Európska komisia, ktorá reguluje štátnu pomoc členských štátov pre menšie podniky, by mala podať do konca budúceho týždňa legislatívny návrh, ktorý bude upravovať aktivity v tejto oblasti.

UEAPME uvítala aj dohodu o štátnej garancii v prípade, že malé alebo stredné podniky nebudú kvôli kríze schopné splácať svoje pôžičky v bankách. Štáty by im mali poskytnúť krytie vo výške 100,000 eur.

Napriek tomu, došlo aj k sklamaniu, keďže zatiaľ nedošlo k dohode o aplikovaní zredukovanej miery DPH na lokálne kadernícke či reštauračné služby. Návrh značne podporovalo Francúzsko. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy na tlačovej konferencii po summite vyhlásil, že sa návrhu nevzdá. „Rozhodnutie o DPH bude prijaté v marci na stretnutí Rady Ecofin. Prehodnocovali sme ho spoločne s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a dohodli sme sa na dočasnom odklade konečného rozhodnutia v tejto otázke.“

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA