Farmári sa boja vplyvu pravidiel EÚ na výrobu bravčového

Počet ošípaných v EÚ sa môže vplyvom nových pravidiel pre ich životné podmienky znížiť o 10 %. Farmári upozorňujú, že bravčové zdražie.

Od budúceho roka vstúpia do platnosti nové pravidlá, ktoré majú zlepšiť životné podmienky prasiat na európskych farmách. Vzhľadom na to, že úpravy a rekonštrukcie stajní sú finančne náročné, mnohé farmy zrejme zaniknú.

Situácia je osobitne napätá v Španielsku, kde sa výrobcovia len ťažko získavajú pôžičky. Podľa šéfa miestnej asociácie obchodníkov s bravčovým Alberta Herranza počet chovaných prasiat klesne o 5 – 10 %.

„Mnohé farmy sa nebudú môcť prispôsobiť, pretože nevedia získať financovanie alebo im ich geografické podmienky nedávajú možnosti na expanziu a s menším chovom nebudú životaschopné,“ vysvetlil.

Európska regulácia sa týka kotercov pre gravidné prasnice, ktoré budú od začiatku budúceho roka zakázané. Toto pravidlo už platí napríklad v Británii či Švédsku.

Aktivisti tvrdia, že koterce, kde umiestňujú prasnice počas ich gravidity sú také tesné, že sa nemôžu otočiť a ich jediný pohyb je líhanie a vstávanie. Od 1. januára 2013 budú gravidné prasnice držané v skupinách a nie v individuálnych kotercoch.

Desaťpercentný pokles v počte prasiat však predstavuje riziko pre pozíciu EÚ z pohľadu vývozu bravčového. Podľa odhadov po roku 2013 preváži dovoz.

Podľa údajov Európskej komisie EÚ v roku 2011 vyviezla bravčové za 4,6 miliardy eur najmä z Nemecka Španielska. Mäso šlo najmä do Ruska, Hong Kongu a Číny.

Stewart Houston z britskej skupiny chovateľov ošípaných BPEX pre Reuters uviedol, že len tri krajiny v súčasnosti plnia európske normy – Luxembursko, Spojené kráľovstvo a Švédsko. Skupina odhaduje, že pokles stavu ošípaných v EÚ o 5 % by znamenal nárast ceny dospelých prasiat o 10 %. Avšak, pokles stád o 10 % by už viedol k nedostatku bravčového a výraznému rastu ceny.

Ako pre Roľnícke noviny uviedol predseda Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku Andrej Imrich cena na Slovensku bude reagovať na výkyvy v ponuke a dopyte. „Ceny bravčového mäsa sa za posledných 15 rokov s menšími výkyvmi nezvyšovali v porovnaní s ostatnými komoditami v poľnohospodárstve, ale aj oproti iným cenám v priemysle a obchodu. Dokonca došlo k výraznému zníženiu. Z toho dôvodu bude len logické, ak dôjde aj k zdraženiu bravčového mäsa a cena bude porovnateľná s inými komoditami,“ povedal pre noviny.

(EurActiv/Reuters)

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA