Francúzi a Nemci tlačia na zavedenie transakčnej dane

Francúzsko a Nemecko žiadajú o posilnenú spoluprácu pri zavedení dane z finančných transakcií. Stále však úplne nepresvedčili dostatok štátov. Mnohé myšlienky síce podporujú, no pre nevyjasnené detaily váhajú.

Paríž a Berlín sa už viac ako rok snažia svojich európskych partnerov presvedčiť, aby podporili zavedenie dane z finančných transakcií (FTT). Ani po mesiacoch vyjednávaní nie je jasné, či vôbec a v akej forme bude takáto daň v Európe zavedená. Otázny je časový harmonogram, daňový základ a spojenie s novým viacročným finančným rámcom na obdobie 2014 – 2020.

Jasné však je, že ju nezavedie všetkých 27 členských štátov a krajiny chcú preto využiť inštitút posilnenej spolupráce, ktorý si však vyžaduje súhlas minimálne deviatich.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble a jeho francúzsky rezortný kolega Pierre Moscovici sa v spoločnom liste v piatok (28. septembra) v tejto veci obrátili na Európsku komisiu. Rovnako písomne vyzvali o podporu svojich partnerov.

Francúzsky minister pre európske záležitosti Bernard Cazeneuve minulý týždeň potvrdil, že záujem prejavili Belgicko, Slovinsko, Slovensko, Grécko, Taliansko, Španielsko, EstónskoFínsko. Účasť zatiaľ úplne nevylúčilo ani PoľskoRakúsko. Rezolútne nie už vyslovila Veľká Británia.

Viaceré naklonené krajiny však váhajú pre nezodpovedané otázky týkajúce sa rozsahu a povahy dane či jej vzťahu k derivátom. Dokonca medzi Francúzskom a Nemeckom panujú nezhody pre alokáciu výnosov dane. Berlín tvrdí, že prostriedky nesmú byť inkorporované do nového rozpočtu EÚ, uprednostňujú národnú úroveň.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA