Francúzsko zachraňuje rozpočet na poľnohospodárstvo

Paríž riskuje ďalšiu roztržku z Londýnom. Nepozval ho na stretnutie, kde sa mala vytvoriť koalícia na ochranu európskeho rozpočtu na poľnohospodárstvo.

Francúzsky minister poľnohospodárstva Bruno Le Maire pozval na štvrtok do Paríža kolegov z 21 členských krajín, ktoré sú ochotné podporiť silne financovanú Spoločnú poľnohospodársku politiku. Na zozname sa neobjavila Británia, Švédsko, Dánsko, HolandskoMalta, všetko advokáti radikálneho zoštíhlenia poľnohospodárskeho rozpočtu.

„Je prirodzené, že krajiny, ktoré zdieľajú rovnaké ambície ohľadom SPP (Spoločnej poľnohospodárskej politiky), sa môžu zísť, aby premýšľali o jej budúcnosti“, povedal Le Maire pre Financial Times. Londýn sa podľa neho bude môcť vyjadriť k výsledku stretnutia.

Budúci rok by sa mali začať rokovania o európskom rozpočtovom rámci na obdobie 2014-2020. Minulý mesiac Komisia vyzvala vo vydanom dokumente k výraznému zníženiu podpory poľnohospodárstvu, aby sa tak otvorili možnosti financovať iné oblasti. Británia chce ísť ešte ďalej – do roku 2020 chce zastaviť všetky priame platby farmárom.

Anglo-francúzske vzťahy sú v poslednom čase napäté. Francúzska vláda tlačí na Britániu, aby zaviedla prísnejšie regulácie finančného sektora. Krátko po menovaní novej Komisie zas prezident Sarkozy hovoril o "víťazstve Francúzska" a "prehre Británie".

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA