Holandské mesto má vlastné imigračné pravidlá

Holandské mestečko Vaals s 10 tisíc obyvateľmi zaviedlo vlastné pravidlá pre cudzincov, ktorí by sa chceli v meste usadiť. Platiť majú aj pre obyvateľov EÚ, pričom právo usadiť sa dostane iba ten, kto sa dokáže sám finančne zabezpečiť. Európska komisia bude skúmať či pravidlá neporušujú európske právo.

Rada mesta Vaals tvrdí, že už teraz vypláca nemalú čiastku zo svojho rozpočtu na podporu v nezamestnanosti pre zahraničných pracovníkov. Vyššie výdavky v tejto oblasti si mesto podľa mestskej rady už nemôže dovoliť.

Starosta mesta, ktoré je len 23 km od mesta, kde sa podpisovala Maastrichstká zmluva, Jean-Paul Kompier tvrdí, že problém majú hlavne poľskí a rumunskí pracovníci. Majú veľký problém nájsť si zamestnanie, pretože neovládajú dobre holandský jazyk.

Podľa starostu deväť zo 100 ľudí, „ktorí sa chcú vo Vaals usadiť, to robia kvôli benefitom.“ Mestská rada tvrdí, že toto percento je vyššie než vo veľkých mestách ako napríklad Rotterdam.

Hovorca komisárky pre vnútorné záležitosti EÚ Cecílie Malströmovej Mathew Newman pre EurActiv uviedol, že tieto pravidlá, ktoré bránia občanom sa usadiť, môžu porušovať pravidlá EÚ o slobode pohybu v rámci Únie.

Zároveň priznal, že Európska komisia nemá o nových pravidlách mesta Vaals žiadne ďalšie informácie a celú záležitosť sleduje cez médiá.

V princípe je právo občanov EÚ na slobodný pohyb a slobodu usadiť sa definované v štrnásť stranovej smernici z roku 2004.

„Pre dobu pobytu dlhšiu ako tri mesiace, by mali mať členské štáty umožniť  občanom Únie registrovať sa u kompetentných úradov v mieste svojho pobytu, a vydať o tejto registrácii potvrdenie,“ píše sa v článku 12 smernice.

Holandské úrady môžu zakázať registráciu občanov EÚ, ktorí pochádzajú z Rumunska alebo Bulharska, pre ktorých stále platia prechodné opatrenia na pracovnom trhu, ktoré si Holandsko uplatňuje v súlade s prmárnym právom EÚ. Od 1. mája 2011 však boli zrušené všetky obmedzenia pre občanov ôsmych krajín strednej Európy, ktoré do EÚ vstúpili v roku 2004. Medzi ne patrí aj Poľsko.

V máji predstavilo Holandsko návrh svojej novej imigračnej politiky ostatným partnerom v EÚ. Jej cieľom má byť „dosiahnutie silnejšej, bezpečnejšej a prosperujúcejšej Európy“. Europoslanec Jacek Saryusz-Wolski, ktorý vedie poľskú delegáciu v rámci Európskej ľudovej strany, ostro proti tomuto návrhu vystúpil.

Podstata holandského návrhu zostáva utajená. Holandská vláda však vydala dokument pod názvom „Stanovisko Holandska ohľadom imigračnej politiky EÚ“. Dokument údajne vo veľkej miere reflektuje vyššie spomenutý návrh na zmenu imigračnej politiky.

Objavili sa tiež informácie, že aj belgické mesto Plombieres, ktoré leží na druhej strane hranice vedľa mesta Vaal, tiež bráni usadeniu sa cudzincov vo svojom meste.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA