Každý desiaty dodávateľ automobiliek v ohrození

Podľa Európskej asociácie automobilových dodávateľov (CLEPA) hrozí každému desiatemu dodávateľovi automobiliek bankrot. Žiadajú o vládnu podporu vo výške 25 miliárd eur.

Kríza, ktorá zasiahla automobilový priemysel, nahlodáva stabilitu nielen veľkých závodov, ale hlavne drobných a zraniteľných dodávateľov a subdodávateľov. Britskí a nemeckí výrobcovia upozorňujú, že ich čakajú vážne problémy, kvôli insolventnosti podporných firiem. V Európe je okolo 5000 dodávateľov, pričom 3000 z nich, ktorých zastrešuje dodávateľská asociácia CLEPA, zamestnáva tri milióny ľudí a v období rastu zaznamenávali zisk vo výške 300 miliárd eur.

Ako informuje agentúra Reuters, Lars Holmqvist, predseda asociácie CLEPA, na nedávnej priemyselnej konferencii vyhlásil, že približne každý desiaty dodávateľ čelí bankrotu. Žiada teda rýchlejší zásah vlád a EÚ v podobe 25-miliardovej podpory. V Nemecku s vládou intenzívne vyjednáva Opel, ktorý by v prípade krachu so sebou strhol nielen 26,000 interných zamestnancov, ale aj ďalších 130,000 ľudí v dodávateľskej a subdodávateľskej sieti.

Podľa Holmquista najťažšia skúška automobilový priemysel a dodávateľov ešte len čaká. Firmy sa navonok zdajú stabilné, no vo februári alebo marci sa začnú prejavovať dôsledky omeškaných platieb.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA