Komisia odhalila ďalší kartel v autopriemysle. Podvádzali japonské firmy

Japonské spoločnosti sa dohodli na cenách komponentov v autách, ktoré predávali v Európe.

Európska komisia udelila v stredu pokutu vo výške 34 miliónov eur spoločnostiam Tokai Rika, Takata, Autoliv, Toyoda Gosei a Marutaka za porušenie antitrustových pravidiel Európskej únie (EÚ).

Komisia pripomenula, že uvedené spoločnosti sa zúčastnili na jednej alebo viacerých zo štyroch kartelových dohôd na dodávku bezpečnostných pásov, airbagov a volantov pre japonských výrobcov automobilov fungujúcich v Európskom hospodárskom priestore (EHP).

Všetci piati dodávatelia potvrdili svoju účasť na karteloch a súhlasili s vyriešením prípadu. Spoločnosť Takata nebola pokutovaná za účasť v troch karteloch, pretože odhalila ich existenciu eurokomisii a spoločnosti Tokai Rika bola odpustená hroziaca pokuta vo výške 75 miliónov eur, lebo odhalila existenciu neférových dohôd exekutíve EÚ.

Koordinovali svoje ceny

Eurokomisárka zodpovedná za politiku hospodárskej súťaže Margrethe Vestagerová v tejto súvislosti pripomenula, že bezpečnostné pásy a airbagy chránia každý deň životy občanov a sú nevyhnutné pre všetky autá v EÚ.

Európska komisia podozrieva nemecké automobilky z rozsiahleho kartelu

“Dodávatelia, ktorí boli dnes pokutovaní, sa dohodli na maximalizácii svojich ziskov pri predaji týchto komponentov. To mohlo zvýšiť náklady na tieto automobilové súčiastky pre viacerých výrobcov, ktorí predávajú autá v Európe, čo môže mať vplyv na spotrebiteľov. Nesúhlasíme s kartelovými dohodami, ktoré ovplyvňujú európskych spotrebiteľov, aj keď bol kartel pripravený mimo Európy,” zdôraznila Vestagerová.

Päť uvedených dodávateľov automobilových komponentov koordinovalo svoje ceny alebo si vymieňali citlivé informácie o dodávkach bezpečnostných pásov, airbagov a volantov japonským výrobcom automobilov Toyota, Suzuki a Honda fungujúcim v EHP.

Séria vyšetrovaní kartelov

Koordinácia vedúca k vytvoreniu a riadeniu kartelu sa uskutočňovala mimo EHP, najmä v Japonsku. Tajné dohody ovplyvnili európskych zákazníkov, keďže každé jedenáste auto predávané v Európe, vyrába niektorá japonská spoločnosť.

Únia sa s Japonskom dohodla na voľnom obchode

Stredajšie rozhodnutie Komisie je súčasťou širšej série vyšetrovaní kartelových dohôd v odvetví automobilových dielov. Komisia už udelila finančné pokuty dodávateľom automobilových ložísk, drôtených zväzkov vo vozidlách, pružnej peny používanej v autosedačkách, vykurovacích telies automobilov a nákladných automobilov, alternátorov a štartérov, klimatizačných a chladiacich systémov a osvetľovacích telies.

Všetky pokuty udelené Komisiou za kartely v tomto sektore predstavujú sumu 1,6 miliardy eur.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA