Komisia povolí zakrivené uhorky

Napriek odporu farmárov sa Komisia rozhodla zrušiť trhové štandardy pre niekoľko druhov zeleniny a ovocia. Pravidlá o „správnom zakrivení“ uhoriek či „správnom tvare“ mrkvy majú prestať platiť 1. júla 2009.

„Na úrovni EÚ tento typ vecí proste nepotrebujeme regulovať“, vyhlásila komisárka pre poľnohospodárstvo Mariann Fischer Boel. Pri prudko rastúcich cenách potravín e všeobecných ekonomických problémoch podľa nej „nedáva zmysel“ vyhadzovať dobré ovocie a zeleninu len kvôli nesprávnemu tvaru.

Zrušené budú špecifické trhové štandardy pre 26 druhov ovocia a zeleniny, ako mrkva, uhorky, cesnak či čerešne. Brusel tak chce prispieť k znižovaniu zbytočnej administratívnej záťaže.

Zachované ostanú štandardy pre desať ďalších druhov – jablká, pomaranče, hlávkový šalát, jahody, či paradajky, ktoré spolu predstavujú asi 75% hodnoty trhu s ovocím a zeleninou v EÚ. Aj u tých budú môcť byť „nesprávne tvary“ predávané, avšak mimo kategórie „extra“, „1. trieda“ a „2. trieda“.

Zrušenie európskych pravidiel umožní národným orgánom povoliť predaj ovocia a zeleniny bez ohľadu na veľkosť a tvar.

Faktom je, že štandardy neboli pôvodne zavedené z „estetického rozmaru“, ale v snahe klasifikovať ovocie a zeleninu podľa merateľných znakov kvality – ako je veľkosť a štandardný tvar. Zástupcovia európskych farmárov a poľnohospodárskych družstiev, Copa-Cogeca, sa však obávajú, že zrušenie európskych pravidiel povedie oba k tomu, že si každá krajina, či dokonca každý veľkoodberateľ, vytvorí vlastné. Tým sa skomplikuje fungovanie spoločného trhu.

„Použitie objektívnych parametrov, ako je veľkosť a uniformita, pomáha stanoviť jasnú a nespochybniteľnú cenu na každú triedu kvality, ako na úrovni producenta, tak aj spotrebiteľa. Trhové štandardy EÚ tak vlastne pomáhali spravodlivo a transparentne vyvažovať obchod“, tvrdí generálny tajomník organizácie Pekka Pesonen.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA