Komisia urobila raziu v automobilkách, ktoré podozrieva z kartelu

Volkswagen, Audi a Daimler potvrdili kontroly európskeho protimonopolného úradu vo svojich priestoroch.

Európska komisia uskutočnila inšpekcie v priestoroch niektorých automobiliek v Nemecku. Uviedla to v oznámení, ktoré zverejnila v pondelok.

Automobilky nemenovala, neskôr však Volkswagen (VW), Audi a Daimler potvrdili kontroly vo svojich priestoroch.

Európska komisia zohráva podľa zmlúv úlohu európskeho protimonopolného úradu. To jej dáva právomoc robiť aj neohlásené razie s cieľom zaistiť dokumenty dôležité pre vyšetrenie podozrení.

VW tvrdí, že spolupracuje

Európska komisia uviedla, že inšpekcie uskutočnila v súvislosti s obavami, že “niektoré nemecké automobilky mohli porušiť pravidlá Európske únie o hospodárskej súťaži zakazujúce kartelové dohody a praktiky obmedzujúce konkurenciu”.

Komisia objavila ďalší kartel v automobilovom priemysle

Podľa hovorcu VW zástupcovia EK skúmali dokumenty v centrále firmy vo Wolfsburgu a v centrále automobilky Audi v Ingolstadte.

Zároveň dodal, že spoločnosť “s Európskou komisiou v plnej miere spolupracuje”. Podobnú inšpekciu uskutočnila EK minulý týždeň aj v priestoroch automobilky BMW v Mníchove.

Vina zatiaľ nie je dokázaná

EK pristúpila k inšpekciám po tom, ako nemecké médiá v júli informovali, že BMW, Volkswagen, Audi, Porsche a Daimler uzatvorili už v 90. rokoch tajné dohody, ktoré sa týkali technológií, nákladov, dodávateľov, ako aj emisných systémov dieselových vozidiel.

Európska komisia podozrieva nemecké automobilky z rozsiahleho kartelu

Zástupcovia komisie ale dodali, že inšpekcia automaticky neznamená potvrdenie viny. “Inšpekcie predstavujú predbežný krok vo vyšetrovaní možného porušovania protimonopolných pravidiel,” uviedla EK.

Ako dodala, skutočnosť, že Brusel začal vyšetrovanie, neznamená, že preverované spoločnosti sa porušenia pravidiel aj skutočne dopustili a neznamená to ani prejudikovanie výsledku samotného vyšetrovania.

1 Comment

  • Neviem, či práve v automobilovom priemysle mi vadí kartelová dohoda… Ak má trh otvorený kadekto, požadovanú kvalitu klimatizačných a chladiacich jednotiek overia až zákazníci v aute na ceste, to teda naozaj nie je ok. Ak tovar vyzerá rovnako, nemusí byť rovnako kvalitný a výrobcovia áut samozrejme potrebujú spoľahlivých a OVERENÝCH dodávateľov…. doteraz som nepochopila, prečo nesmieme robiť obchod s firmami, s ktorými sme mali dobré skúsenosti! Referencie nemajú v skutočnosti dostatočnú váhu pri výbere obchodných partnerov, sú zovšeobecňované a napádané podľa svojvôle… Trochu postráda logiku tá snaha o rovnakú príležitosť a dáva príležitosť špekulantom.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA