Komisia vyšetruje „nekalé“ praktiky Standard & Poor’s

Európska komisia vyšetruje možné porušenie európskych pravidiel o konkurencii ratingovou agentúrou Standard & Poor's. Spornou otázkou je spôsob predaja dát bankám a ostatným finančným inštitúciám.

Brusel včera (12. januára 2009) zahájil právne konanie na základe sťažnosti zo strany Asociácie európskych fondov a správcovských spoločností EFAMA, asociácií spravujúcich aktíva vo Francúzsku a Nemecku a iných asociácií z Veľkej Británie a Švajčiarska predloženej v júli 2008.

Členovia skupiny tvrdia, že boli nútení k plateniu poplatkov za používanie údajov o amerických cenných papieroch a aj za služby, o ktoré nepožiadali. Standard & Poor’s (S&P) je jediným vydavateľom platných identifikačných čísel amerických akcií a cenných papierov. Bez týchto unikátnych čísel (tzv. ISIN, medzinárodné číselné označenie cenných papierov) nemôže prebehnúť výmena istín. Vyplýva to z medzinárodnej dohody, ktorej cieľom je zabrániť duplikácii a potenciálnej strane akcií.

Podľa žalobcu, Standard & Poor’s profituje zo svojho monopolného postavenia na americkom trhu a poplatky neúčtuje len poskytovateľom finančných dát (spravodajské agentúry Bloomberg a Thomson Reuters), ale aj finančným inštitúciám.

„Finančné inštitúcie v porovnaní so spravodajskými agentúrami nezískavajú čísla ISIN od Standard & Poor’s, ale z rozmanitých zdrojov, a od S&P neodoberajú žiadne služby,“ tvrdí EFAMA vo svojej včerajšej tlačovej správe, v ktorej zároveň uvítala rozhodnutie Komisie.  

Komisia však zdôraznila, že zahájenie vyšetrovania automaticky neznamená, že skutočne došlo k porušeniu pravidiel. Ako pre Reuters povedal zástupca S&P, ratingová agentúra sťažnosť odmieta a označila ju za neopodstatnenú.

Ešte v novembri Komisia avizovala prísnejšiu reguláciu aktivít ratingových agentúr. Komisár pre vnútorný trh Charlie McCreevy označil ich praktiky za jednu z príčin súčasnej finančnej krízy. Agentúry obvinil, že určovali príliš vysokú úverovú schopnosť klientom, ktorí sa neskôr ukázali ako insolventní.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA