Kríza zasiahla aj gréckych lodiarov

Otrasy na trhu s nerastnými surovinami znepokojujú Grékov. Kvôli prudkému poklesu ceny lodného nájmu a problémom v bankovom sektore sa Grécko pripája k najzraniteľnejším ekonomikám eurozóny.

Ku krajinám, ktoré začínajú výrazne pociťovať dôsledky krízy patrí aj Grécko. Ceny za prenájom veľkých lodí na svetových trhoch v priebehu niekoľkých týždňov klesli  o €184 078 na €5 774, informuje o tom britský denník Telegraph. Lode ostávajú v prístavoch aj kvôli znížovaniu cien surovín.

Námorné loďstvo je ťažiskom hospodárstva štátu. Grécki lodiari kontrolujú tretinu svetovej prepravy sypkých materiálov. Na negatívny vývoj sa s obavami pozerajú britské banky. Keď sa grécki lodiari pokúšali predbehnúť turizmus získavali zahraničných investorov prevažne z Veľkej Británie. Royal Bank of Scotland a HSBC očakávajú najväčšie straty.

Grécky verejný dlh tvorí 92 percent HDP a  deficit verejných financií krajiny patrí medzi najvyššie v EÚ. Investori sa preto Grécku začali vyhýbať. Kým v čase ekonomického boomu si tieto čísla nevšímali, počas krízy pre nich štáty s deficitom vyšším ako desať percent prestali byť bezpečné. Problémy na gréckom trhu ohrozujú aj stabilitu eura.

Kvôli expanzii na neisté trhy na Balkáne majú starosti grécke banky. Pôvodne ich považovali za lukratívne, dnes svoje rozhodnutie prehodnocujú. Grécko sa tak pripája ku najzraniteľnejším krajinám eurozóny, ktoré budú musieť, podobne ako v prípade Islandu, požiadať o medzinárodnú pôžičku.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA