Legenda Wall Street podviedla aj veľké európske banky

Po tom čo sa z legendárneho finančného mága Bernarda L. Madoffa vykľul podvodník, okamžite sa začali hlásiť obete z celého sveta. Naleteli mu aj viaceré veľké európske banky.

Legendárneho finančného mága Bernarda L. Madoffa vo štvrtok (11. novembra 2008) zatkli za okrádanie klientov. FBI jeho prípad vyšetruje ako jeden z najväčších finančných podvodov v histórii. Madoff prostredníctvom svojich hedgeových fondov lákal na vysoké výnosy z vkladov. Nevyplácal však z návratov investícií, ale z peňazí nových klientov. Tomuto modelu „okrádania“ či pyramídovej hry sa hovorí aj „Ponziho schéma“ alebo „lietadlo“.

Mechanizmus fungoval dovtedy, kým fondy dokázali pritiahnuť nových investorov. Finančná kríza však prívod peňazí zabrzdila, dokonca viaceré finančné inštitúcie si pýtali späť vložený kapitál, avšak peniaze na fondoch chýbali. Madoff sa nakoniec ku všetkému priznal a teraz mu hrozí 20-ročné väzenie  a päťmiliónová pokuta.

Krátko po jeho zatknutí sa začali hlásiť prvé obete. Na zozname sú mená boháčov, silných finančných organizácií, ale aj nadácií a charít. Podľa predbežných odhadov, by straty mali dosiahnuť 50 miliárd USD (cca 37 miliárd EUR). Jedny z najzasiahnutejších sú finančné inštitúcie Veľkej Británie, Japonska, Južnej Kórey, Francúzska a Španielska, ktoré podľa odhadov môžu prísť o stovky miliónov eur. Podľa bankárov je takáto situácia počas finančnej krízy ako nočná mora.

Stratám z investícií do Madoffových produktov čelí najväčšia banka Španielska Santander, ktorá môže prísť o viac ako miliardu eur. Francúzska banka BNP Paribas odhaduje 348-miliónovú stratu. Britská Royal bank of Scotland tiež priznala investície do riskantných produktov, ale ako píše agentúra AFP, zatiaľ sa k prípadným stratám odmietajú vyjadrovať. Svoj kapitál už možno naspäť nezíska ani francúzska banka Natixis, britská HSBC a španielska BBVA. Talianska UniCredit Bank môže prísť o 75 miliónov eur, švajčiarske banky odhadujú 3,7-miliardové straty. Nemecké Deutsche Bank a Commerzbank svoje podiely na rizikových fondoch odmietli zverejniť.

Kauza Madoff je najväčším škandálom od krachu Enronu, ktorý roky pomocou účtovníckych podvodov skrýval mnohomiliardové straty.  Jeho kolaps spôsobil škody takmer vo výške 45 miliárd eur, ktoré zahŕňali aj 741 miliónov eur z penzijných fondov.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA