Letecké spoločnosti budú musieť uvádzať skutočnú cenu leteniek

Aerolinky od 1. novembra musia uvádzať plnú sumu leteniek vrátane všetkých poplatkov. EÚ tak chce zabrániť reklamným podvodom, ktoré uvádzajú len čiastkové ceny.

Únia týmto nariadením reaguje na klamlivé reklamy, v ktorých aerolinky ponúkajú letenky za korunu alebo euro. Zákazník však po prirátaní všetkých letiskových poplatkov a palivových príplatkov zaplatí niekoľkonásobne viac.

Cieľom nariadenia je lepšia orientácia zákazníkov, aby si na základe porovnaní podrobných rozpisov cien leteniek mohli vybrať tie najvýhodnejšie. EÚ očakáva, že sa tak podarí zvýšiť konkurencieschopnosť na trhu. Nové pravidlá leteckým spoločnostiam nedovoľujú navyšovať cenu lístkov ani o voliteľné služby či variovať ceny podľa toho z ktorého štátu zákazník letenku objednáva.

Nariadenia majú spotrebiteľov chrániť aj pred dôsledkami finančnej krízy v podobe krachujúcich leteckých spoločností. Na celom svete tento rok skrachovalo 30 leteckých spoločností a podobný vývoj sa dá očakávať aj tento rok – nielen kvôli finančným problémom, ale aj cenám ropy.
Zákazníkom by sa už nemalo stať, že ich v prípade bankrotu aerolinky, u ktorej majú kúpený lístok, nikto neprepraví. Komisia oprávňuje národné autority na to, aby prepravcom, ktorí si neplnia svoje súčasné a potenciálne záväzky v období 12 mesiacov – pozastavili alebo odobrali licenciu.

Komisia myslela aj na zvýšenú bezpečnosť a udelené licencie spoločností budú podliehať prísnejším kontrolám.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA