McCreevy pod paľbou kritiky kvôli konzultácii o hedgeových fondoch

Európska komisia dnes (18. decembra) spustí dlho očakávanú konzultáciu na preskúmanie možných regulácií alternatívneho investovania a hedgeových fondov. Komisár pre vnútorný trh Charlie McCreevy čelí zúrivej kritike socialistov, ktorí ho obvinili, že zasa odďaľuje skutočnú intervenciu Bruselu.

Pozadie:

Fondy Private equity (investovanie do cenných papierov procesom vyjednávania) financujú skupovanie firiem, ktoré sa potom predávajú za vyššiu cenu. Hedgeové fondy sú investičné nástroje, ktoré využívajú nedokonalosti trhu  na udržanie zisku aj v čase zlej ekonomickej klímy.

Private equity a hedgeové fondy sú veľmi málo regulované a vďaka tomu z nich plynú riskantné investície, ktoré si iní hráči nemôžu dovoliť. Pre prehlbujúcu sa finančnú krízu v USA a Európe sa o tieto nástroje začal intenzívne zaujímať aj Európsky parlament, pretože vznikli  obavy, že by mohli ešte viac zhoršiť súčasnú situáciu.

V septembri Parlament prijal dve rezolúcie, ktorými podnecoval Komisiu, aby sa začalo s prísnejším regulovaním alternatívneho investovania. Text pozostával z dvoch správ – jednu skoncipoval predseda Strany európskych socialistov Poul Nyrup Rasmussen a druhú poslanec strany EPP-ED Klaus-Heiner Lehne.

Otázky:

Komisia trvá na tom, že text konzultácie, ktorá by mala byť spustená dnes (18. decembra), je založený na princípoch prijatých na novembrovom summite G20 vo Washingtone. Svetoví lídri sa dohodli, že všetky finančné trhy a produkty by mali byť regulované alebo pod primeraným dohľadom podľa okolností.

Komisár McCreevy preto hľadá potrebné podklady na reguláciu hedgeových fondov a private equity. Konzultácia bude otvorená do konca januára 2009. O výsledkoch konzultačného procesu sa potom bude diskutovať na februárovej konferencii v Bruseli.

Socialisti v Parlamente však s týmto prístupom nesúhlasia a chcú čo najrýchlejšie dokončenie právnej procedúry a prijatie regulačných pravidiel.

Významní predstavitelia parlamentnej strany socialistov v liste adresovanom predsedovi Komisie Josému Manuelovi Barrosovi upozornili, že McCreevy už pred dvomi rokmi odštartoval konzultáciu na túto tému, ktorá však neviedla k ničomu.  V nezvyčajnom útoku McCreevyho označili za „plateného lobistu finančného sektora“ a zdôraznili, že voči nemu stratili akúkoľvek dôveru.

McCreevyho hovorca na obvinenia reagoval vysvetlením, že nová konzultácia je potrebná, aby sa bral do úvahy aj najnovší vývoj na trhoch a zároveň zdôraznil, že spustenie konzultácie je prvým krokom pri snahe o reguláciu akéhokoľvek sektora.

Írsky komisár je pod paľbou kritiky už niekoľko mesiacov, najmä pre svoj tradičný odpor voči akémukoľvek obmedzeniu finančného trhu a regulácii. Viacerí však jeho postoj v súvislosti so súčasnou krízou hodnotia ako priveľmi kontroverzný. Avšak kritika neprichádza len zo strany Bruselu, ale aj priamo z finančného sektora, ktorý mu zasa vyčíta, že háji záujmy svojej krajiny takmer vo všetkých kľúčových otázkach vrátane európskych preukazov pre manažérov investičných fondov.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA