Na Slovensku vzniklo dvakrát viac pracovných miest ako zaniklo

Od začiatku roku 2008 do konca októbra 2008 na Slovensku vzniklo dvakrát viac pracovných miest ako zaniklo. V porovnaní s Európou je vývoj na slovenskom trhu práce pozitívny.

Aj keď v súvislosti s krízou čoraz viac rezonujú počty prepustených v skutočnosti pracovné miesta nielen zanikajú, ale aj vznikajú. Podľa údajov Európskeho reštrukturalizačného monitoru za rok 2008 na Slovensku vzniklo 6826 miest, čo je takmer dvojnásobok 3608 zaniknutých pozícií. Údaje vychádzajú z medializovaných plánov jednotlivých podnikov o prijímaní a prepúšťaní.

V čase naplno rozvinutej krízy je vývoj na Slovensku v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ pozitívny. Aj napriek oficiálnej recesii sa na čele rebríčka v rozdiele vzniknutých a zaniknutých miest zatiaľ drží Nemecko, nasledované Rumunskom, Portugalskom, Poľskom a Slovenskom. Najhoršia situácia na pracovnom trhu je vo Veľkej Británii, kde zaniklo 16,370 a vzniklo 6,180 pracovných príležitostí.

Podľa výsledkov monitorovacieho výboru Ministerstva hospodárstva SR od začiatku októbra do polovice novembra firmy hlásili, že prepustia 2000 ľudí. Výbor zároveň evidoval 16,625 voľných miest. Kľúčoví investori hlásia zatiaľ len minimálne prepúšťanie.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA