Nemecku sa otvorila cesta na vybudovanie „zlej banky“

Najväčšia európska ekonomika sa pripravuje na ďalšie „nalievanie“ peňazí do bankového systému. Banka WestLB si na poslednú chvíľu zabezpečila záchranný plán, vďaka ktorému si krajina bude môcť vybudovať prvú „zlú banku“ na absorbovanie toxických aktív.

Hovorca nemeckého ministerstva financií potvrdil, že na základe dohody dôjde k rekapitalizácii zdravého jadra banky, ktorá bude oddelená od „zlej banky“. Fond na záchranu bánk SoFFin v rámci prvého kroku banke poskytne tri miliardy eur. Od februára 2008 v rámci garančných schém dostala 11 miliárd eur. Nemecká vláda získa v inštitúcii 49-percentný podiel.

Naliehavé vyjednávania však len potvrdili podozrenia ratingovej agentúry Standard & Poor’s o podkapitalizácii bánk. Dohoda však môže naraziť na odpor Európskej komisie, ktorá takéto opatrenia musí odobriť. Komisárka pre hospodársku súťaž Neelie Kroesová nedávno vyzvala k zmene vlastníctva, aby sa už konečne skončila „sága WestLB".

Hovorca komisárky potvrdil, že Komisia skúma nový rámec pre podporu banky. Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung informoval, že si vyžiada päť miliárd eur.

Dohoda môže byť začiatkom širšej reorganizácie bankového spektra v Nemecku, pokiaľ Berlín bude musieť „upratať“ zmätky, ktoré nastali v bankách v Severnom Porýní-Vestfálsku. Samotný sektor navrhol, aby sedem krajinských nezávislých skupín Landesbank zlúčili a vytvorili dve alebo tri veľké skupiny.

(EurActiv / Reuters)

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA