Novembrový index podnikateľskej klímy na historickom minime

Indikátory EÚ hodnotiace úroveň podnikateľskej a spotrebiteľskej klímy v novembri v rámci eurozóny aj mimo nej rapídne spadli na historické minimá. Celkový index podnikateľskej klímy sa dostal na úroveň podobnú v roku 1993.

Európska komisia včera (27. novembra) zverejnila ekonomické ukazovatele klímy v podnikateľskej a ekonomickej sfére, ktoré sa v priebehu novembra rapídne znížili na historické minimá. Idex podnikateľskej klímy (BCI) klesol z októbrovej hodnoty -1,34 bodu na novembrových  -2,14 bodu, pričom hodnota indexu spadla na úroveň z roku 1993. Kvôli novembrovým turbulenciám na trhu pokles očakávali, ale len na -1,5 bodu.

Zhoršenie zaznamenalo všetkých päť kľúčových komponentov, ktoré tvoria BCI.  Index ekonomickej klímy v eurozóne klesol o 6,7 bodov v rámci EÚ a o 5,1 bodov v eurozóne na hodnotu 70,5, respektíve 74,9. Celkový index únie spadol na 23-ročné minimum.  Najhoršia klíma je vo Veľkej Británii, Poľsku a Nemecku, relatívne stabilná je vo Francúzsku, Taliansku a Španielsku.

Zvyšné indexy:

  • Index spotrebiteľskej klímy klesol z -25 na -24.
  • Index klímy v poskytovaní služieb z -7 na – 12.
  • Index klímy v priemyselnej produkcii z -18 na -25.

Podľa Komisie pokračujúci pokles BCI signalizuje zhoršujúci sa trend v oblasti rastu priemyselnej produkcie. Negatívny vývoj očakáva aj v 4. štvrťroku. „Manažéri hlásili prudký pokles produkcie a naopak výrazný rast zásob na skladoch,“ píše sa v správe Komisie.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA