Prvé projektové bondy chce EÚ vydať v júni

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso chce na summite koncom týždňa získať podporu európskych lídrov pre projektové bondy. Prvé takéto dlhopisy by podľa neho mohla EÚ vydať už v júni. Financovali by sa z nich investície do energetiky, dopravy a rozvoja digitálnej ekonomiky.

„Nerobiť nič, nie je riešením,“ vyhlásil Barroso počas svojho včerajšieho vystúpenia na konferencii think-tanku Lisbon Council. Vydávanie projektových obligácií podľa predsedu Komisie predstavuje inovatívny spôsob ako v spolupráci s vládami a súkromným sektorom využiť prostriedky zo štrukturálnych fondov.

Barroso uviedol, že podpora projektových bondov, ktoré prvýkrát spomenul vo svojom prejave O stave Únie v roku 2010, rastie. Ak všetko pôjde podľa plánu, mohli by ich začať vydávať už v hjúni, teda ešte pred ukončením vyjednávaní o budúcom finančnom rámci pre európsky rozpočet na obdobie 2014 – 2020.  Z jeho pohľadu tak EÚ trhom vyšle signál, že ak hovorí o raste, má na mysli biznis.

„Sme pripravení poskytnúť prostriedky na financovanie toho, čo potrebujeme – prepojenie Európy od energetiky až po dopravu a digitálnu agendu,“ vyhlásil. Návrhom projektových obligácií Barroso čiastočne nadväzuje na svoj program z roku 2009, keď presadil, aby sa nevyčerpaných 5 miliárd eur použilo na investície do prepájania energetických sietí, do čistých technológií a vysokorýchlostného internetu.

Chýbajúce prepojenie

„Najprv musíme realizovať pilotné projektové dlhopisy, ktoré na európskej úrovni pomôžu stimulovať investície do infraštruktúry. Euro minuté na európskej úrovni dáva väčší zmysel ako euro minuté na národnej úrovni, pretože prispejeme k riešeniu problému chýbajúcich prepojení v európskom priestore,“ vysvetlil.

Na otázku EurActiv-u, ako by dlhopisy mali vlastne fungovať Barroso odvetil, že v prvom rade si ich nemožno zamieňať s eurobondmi alebo dlhopismi stability, čo je oveľa kontroverznejšia záležitosť, pretože by išlo o vytvorenie spoločného európskeho dlhu.

Navrhuje využiť časť prostriedkov z európskych štrukturálnych fondov a znásobiť ich pákovým efektom cez Európsky investičný fond. Súkromný sektor by sa do procesu mohol zapojiť prostredníctvom PPP projektov.

Zdôraznil však, že o tom, aké projekty by sa takto financovali musia rozhodnúť trhy. Dodal, že súkromný sektor počas konzultácií prejavoval o projektové obligácie výrazný záujem. „Kapitál tu je, ale súkromní investori potrebujú istotu,“ dodal Barroso. „Vo štvrtok budem na členské štáty naliehať a myslím, že budem úspešný.“

V pracovnej verzii záverov Európskej rady, ktoré má k EurActiv k dispozícii, sa píše o nutnosti urýchliť pilotnú fázu projektových obligácií tak, aby v júni došlo ku konečnej dohode.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA