Riziká investičných fondov

Ministri financií G7 diskutovali o poslednom vývoji na globálnych finančných trhoch, aj o potenciálnych rizikách pre finančnú stabilitu spojených s rýchlym rastom investičných rizikových fondov.

Krátka správa

Ministri financií G7 (USA, Kanada, Británia, Francúzsko, Nemecko, Japonsko, Taliansko), ktorí sa stretli 9.-10. februára 2007 v Essene, vyhlásili, že budú sledovať úlohu investičných fondov vo vytváraní stability medzinárodných finančných trhov a požiadali Fórum finančnej stability, aby v tejto otázke pripravilo správu.

Ministri vo vyhlásení tvrdia, že investičné fondy „výrazne prispeli k efektivite finančných systémov“. Dodali však, že aktivity sa stávajú stále „viac komplexné a náročné“ a „vzhľadom na silný rast sektora investičných fondov a nástrojov, s ktorými obchodujú, musíme sa mať na pozore“.

Sektor investičných rizikových fondov riadil podľa Hedge Fund Research v roku 2006 942 miliárd eur (1,225 bilióna dolárov). Rástli rýchlo na viacerých svetových trhoch, najmä v USA a Británii. Na rozdiel od iných typov fondov nie sú tieto riadené žiadnou priamou reguláciou.

Prezident Európskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet predstaviteľov sektora vyzval, aby prijali dobrovoľné štandardy a kódex.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA