Ryanair neuznáva niektoré letenky

Letecká spoločnosť Ryanair neuznáva letenky, ktoré si pasažieri kúpili cez internetové vyhľadávače najlepších ponúk. EK to odsudzuje.

Cestujúci, ktorí si od 11. augusta 2008 zakúpia letenku Ryanair cez internetovú stránku inej spoločnosti, budú mať problém. Nízkonákladová aerolinka im letenku neuzná. Trvá na tom, že väčšine týchto online agentúr a spoločností nedala žiadne povolenie na predaj svojich leteniek, čím porušujú obchodné práva a copyright. Navyše údajne účtujú zákazníkom skryté poplatky, čím navyšujú ceny leteniek až o 200%.

Ryanair uznáva len letenky zakúpené cez jeho vlastnú webstránku. Európska komisia prostredníctvom hovorcu odsúdila postup aerolinky. Vyhlásila, že je “neprijateľné, aby dopravca odmietal letenky kúpené cez legálne zaregistrované agentúry.”

Ryanair už začal právne kroky proti viacerých webstránkam. Tie tvrdia, že aerolinke prekáža najmä ich jednoduchý spôsob fungovania, ktorý je pre zákazníka najvýhodnejší – zadá požiadavku, systém elektronicky porovná všetky dostupné ceny na trhu a ponúkne rebríček od najlacnejších ponúk. Niektoré stránky, ako napríklad írska Bravofly, už vyradili Ryanair zo svojej ponuky.

Španielske ministerstvo dopravy začalo prešetrovať, či írska aerolinka neporušila práva spotrebiteľov, ktorí si riadne kúpili letenky cez web vyhľadávače Atrapolo, eDreams a Rumbo. Predstavitelia eDreams vydali vyhlásenie, v ktorom ponúkajú svoju verziu vysvetlenia celého problému: “Ryanair chce zabrániť porovnávaniu cien, pretože v mnohých prípadoch sú jeho letenky najdrahšie.”

Vysoký predstaviteľ nízkorozpočtovej aerolinky, Howard Millar sa bráni: “Zákazníci platili týmto stránkam zbytočné poplatky, vyššie ceny a dostávali nepresné informácie.” Zároveň dodal, že ich činnosť nemôže nijako vážne ohroziť biznis Ryanairu, keďže z cudzích webstránok prichádza iba tisíc rezervácií denne, čo je len zlomok z celkového objemu 200 tisíc. Ryanair je pripravený zrušené lety agentúram preplatiť.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA