Slovenskí poslanci dostanú prístup k textu TTIP

Ministerstvo hospodárstva pripravuje ďalšiu čitáreň, do ktorej budú mať prístup aj poslanci Národnej rady SR. Kedy sa tak stane, nie je jasné.

Zo slovenských politikov majú dnes ku konsolidovanému textu pripravovanej dohody TTIP (Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo medzi EÚ a USA) prístup len europoslanci. Aj to len odnedávna, kedy bola v priestoroch Európskeho parlamentu zriadená špeciálna čitáreň.

Dovtedy mohli do textu nahliadnuť len členovia výboru EP pre medzinárodný obchod, čo je cca 40 ľudí, a niekoľkí ďalší predsedovia výborov a spravodajcovia z radov europoslancov.

Rozširovanie čitární po celej EÚ, ktoré sa momentálne deje, je výsledkom tlaku Európskeho parlamentu, národných politikov a občianskej spoločnosti, na väčšiu transparentnosť celého procesu rokovaní o TTIP. Európska komisia sa preto ešte minulý rok dohodla s americkou stranou, že čitáreň v Bruseli nestačí a rozšíria sa do všetkých hlavných miest.

Slovenská čitáreň

Na Slovensku bola prvá čitáreň s prístupom ku konsolidovaným negociačným textom otvorená v priestoroch veľvyslanectva USA na Slovensku ešte v máji 2015. Prístup do nej je ale obmedzený a netýka sa poslancov NR SR.

„Prístup do nej majú, po súhlase americkej strany, experti z ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy, ktorých agendy sú predmetom rokovaní o dohode TTIP,“ uviedlo pre EurActiv.sk ministerstvo hospodárstva SR.

Rezort momentálne v spolupráci s Európskou komisiou pripravuje otvorenie ďalšej čitárne vo svojich priestoroch, kam budú mať prístup aj poslanci Národnej rady SR. „V súčasnosti je prípravnom procese, o jeho otvorení budeme po skončení tohto procesu včas informovať,“ odpovedá hovorkyňa ministerstva Miriam Žiaková na otázku, kedy sa tak stane.

V čitárňach je možné prechádzať text dohody na počítači po obmedzenú časovú dobu. Nie je možné si z neho robiť akýkoľvek záznam, s výnimkou rukou písaných poznámok.

Pre poslancov nemeckého Bundestagu sa takáto čitáreň otvorila v pondelok, 1. februára. Mnohí kritizujú pravidlá, ktoré hovoria aj o tom, že nemôžu o obsahu konsolidovaného znenia verejne hovoriť. Niektorým sa nepáči, že musia do čitárne prísť osobne a nemôžu tam poslať svojich asistentov.

USA zverejňujú menej

V Spojených štátoch majú okrem vybraných zástupcov exekutívy k negociačnému konsolidovanému textu prístup všetci členovia Kongresu, ich preverení asistenti a pracovníci príslušných výborov Kongresu.

Podobne ako v Európe za zverejňovanie obsahu dokumentu hrozia postihy. USA považujú všetky matariály súvisiace s obchodnými dohodami, o ktorých sa rokuje, za utajované.

„USA môžu podať svoje dôvody a niektoré z nich môžu byť oprávnené, to ale neznamená, že by sme ich EÚ nemali preveriť“, povedala európska ombudsmanka Emily O’Reilly. Aj jej stanovisko prispelo k tomu, že Európska komisia sa v procese rokovaní rozhodla zverejňovať mnohé zo európskych pozičných dokumentov k jednotlivým oblastiam dohody.

Americká strana to nerobí. K pozičným návrhom USA majú prístup len akreditovaní zástupcovia zo súkromného, mimovládneho sektora a odborov.

Konsolidovaný negociačný text, ktorý je v čitárňach prístupný, je znenie odrážajúce momentálny stav rokovaní so vstupom z oboch strán. Ľudia z prostredia rokovaní však upozorňujú, že pokiaľ nie je v dohode dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič. Pre širokú verejnosť bude zverejnený až finálny text dohody, ktorý budú musieť ratifikovať všetky členské štáty EÚ a Európsky parlament.

REKLAMA

REKLAMA