Švajčiari v referende odmietli najvyššiu minimálnu mzdu na svete

Švajčiari v nedeľnom referende odmietli návrh na zavedenie minimálnej mzdy vo výške 18 eur na hodinu, ktorá by bola najvyššou na svete.

Až 76 percent voličov tejto bohatej krajiny zamietlo iniciatívu švajčiarskych odborov SGB podporovanú socialistickou a zelenou stranou.

Kritici návrhu na zavedenie najvyššej minimálnej mzdy na svete tvrdia, že takéto opatrenie by mohlo poškodiť konkurencieschopnosť a mohlo by viesť k rušeniu pracovných miest. Zástancovia minimálnej mzdy však argumentovali, že jej zavedenie by pomohlo odstrániť príjmovú nerovnosť.

Švajčiarsko v súčasnosti nemá zavedenú minimálnu mzdu, ale priemerná hodinová mzda tam dosahuje v prepočte 27 eur.

„Ak by voliči iniciatívu akceptovali, viedlo by to k zníženiu počtu pracovných miest a to najmä vo vzdialenejších a štrukturálne slabších regiónoch,“ povedal švajčiarsky minister hospodárstva Johann Scheider-Ammann.

Nedeľné referendum o zavedení minimálnej mzdy je jednou z posledných iniciatív, ktorá reaguje na nárast rozdielov v príjmoch v tejto vo všeobecnosti rovnostárskej krajine.

Napríklad Švajčiari minulý rok v referende posilnili  právomoci akcionárov pri kontrole manažérskych platov a zakázali prax „zlatých padákov“, teda vysokého finančného odstupného.

Odmietli však iniciatívu týkajúcu sa obmedzenia platov top manažérov vo výške 12-násobku najnižšieho príjmu v spoločnosti.  Iniciatíva bola reakciou na vysoké zárobky vedúcich pracovníkov nadnárodných spoločností.

Švajčiarsko je známe tým, že občania zvyčajne hlasujú proti návrhom, o ktorých majú pocit, že by mohli poškodiť dobre fungujúce hospodárstvo krajiny.

Napriek jasnému „nie“ diskusia o tomto návrhu viedla podľa ekonóma SGB Daniela Lamparta v mnohých spoločnostiach k zvýšeniu minimálnej mzdy na viac než 4000 švajčiarskych frankov (3276 eur).

Obchodný reťazec Lidl zvýšil minimálne platy pre svojich zamestnancov vo Švajčiarsku na 4000 frakov ešte v minulom roku. Obchodná sieť H&M plánuje takýto krok urobiť budúci rok.

Zamestnávatelia však nepriznávajú , že by to malo priamu súvislosť s návrhom na zavedenie minimálnej mzdy.

(EurActiv/Reuters)

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA