Van Rompuy zrejme zvolá prorastový summit

Stály predseda Európskej rady vyhlásil, že zrejme ešte pred júnovým summitom zvolá európskych lídrov, aby prediskutovali iniciatívy na podporu rastu a tvorby pracovných miest.

Van Rompuy počas svojho vystúpenia na biznis summite v Bruseli uviedol, že rast je najvyššou prioritou Európy a pripustil, že európskych lídrov zrejme pozve do Bruselu, aby o záležitosti mohli diskutovať. Neformálny summit sa zrejme uskutoční skôr ako plánované júnové zasadnutie Európskej rady.

Hlavnou témou podnikateľského summitu v Bruseli sú zručnosti a rast. Van Rompuy poukázal na úlohu finančnej perspektívy na obdobie 2014 – 2020. „Ak by aj bol rozpočet EÚ zastropovaný na úrovni 1 % HDP každého štátu, dokázal by vygenerovať bilión eur počas obdobia 2014 – 2020,“ vyhlásil.

K uzavretiu paktu pre rast vyzýva viacero európskych lídrov – nemecká kancelárka Angela Merkelová, belgický premiér Elio Di Rupo, slovenský premiér Robert Fico či prezident ECB Mario Draghi. Viac pre rast žiada aj taliansky premiér Mario Monti.

„Nemôžeme ignorovať, že samotné štrukturálne reformy k rastu viesť nebudú. Možno nebude žiadny rast, potrebujeme dopyt.“

Tento týždeň vyšlo viacero štatistík, ktoré upozorňujú na zhoršovanie ekonomických podmienok. Recesia zrejme bude trvať do druhej polovice tohto roka.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso vyzval podnikateľských lídrov, aby podporovali európske iniciatívy na národnej úrovni a prejavili odhodlanie v čase rastúcej eurofóbie.

Podľa Barrosa je práve odhodlanie tou zručnosťou, ktorá je v tomto najnevyhnutnejšia. „Neznepokojujú ma euroskeptici či eurofóbi, ktorí Európu odmietajú. Čo ma naozaj znepokojuje je pesimizmus tých, ktorí sú za Európu, a ktorí sú neustále znevažovaní. Buďte hrdí na to, čo sme už dosiahli a na to, čo môžeme dosiahnuť.“

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA