Vinári bojujú za zachovanie obmedzenia výsadby vinohradov

Krajiny, ktoré sú veľkými producentmi vína, žiadajú oddialenie zrušenia obemdzenia pestovania viniča. Podľa nich to zničí prémiové európske odvetvie.

Diskusia sa opäť otvára práve teraz keďže komisár pre pôdohospodárstvo Dacian Ciolos v snahe nájsť kompromis o zmenách v spoločnej organizácii trhov zostavil pracovnú skupinu na vysokej úrovni. Roky realizované vládne intervencie, ktoré mali stabilizovať a podporiť pestovanie viniča by mali byť o pár rokov minulosťou.  

Pestovatelia z krajín, ktoré sú hlavnými producentmi vína v Európe, sa snažia lobovať u národných aj európskych poslancov, aby zvrátili štyri roky staré rozhodnutie zrušiť obmedzenia na výsadbu viničov. Súčasné pravidlá majú vypršať v roku 2016, pričom jednotlivé vlády ich môžu ponechať v platnosti po dobu ďalších dvoch rokov.

Francúzsky minister pôdohodpsodárstva Le Foll podľa EurActiv.fr tvrdí, že sa mu podarilo získať podporu nemeckej, talianskej a španielskej vlády.

Pestovatelia tvrdia, že zrušenie limitov by oslabilo sektor, ktorý už teraz bouje s lacnejším dovozom, nadprodukciou a klesajúcim dopytom po víne. Podľa údajov Medzinárodnej organizácie vína klesla za posledných desať rokov plocha pôdy kultivovanej pre pestovanie vínnej révy v Európe o 12 %.

„Vidiecky exodus“

Vinárske organizácie tiež tvrdia, že bukolické scenérie krajín s vinohradmi majú aj inú pridanú hodnotu v podobe turizmu a zachovávania vidieckeho rázu krajiny. O to si podľa nich Európa nemôže dovoliť prísť.

Organizácia AREV nazvala pestovanie viniča „kľúčovým vektorom európskej civilizácie“.

„Akonáhle zmiznú vinohrady, nastane veľký vidiecky exodus“, hovorí Daniela Ida Zandona z Európskej federácie originálnych vín.

Zanoda tvrdí, že 15 krajín EÚ, ktoré predstavujú hlavných producentov vína a tiež menší producenti ako je Maďarsko, Česká republika, SlovinskoBulharsko sa snažia limity zachovať.

Vinohradníctvo je jednou z posledných oblastí poľnohospodárstva, ktorá ešte nebola liberalizovaná. Európska komisia veľa energie momentálne sústreďuje aj na snahu o zrušenie ochrany pre mliekarenstvo. Koniec obmedzení sa datuje do reformy z roku 2008, ktorá tiež obmedzila podporu pre produkciu cukru.

Na strane zrušenie obmedzení sú vinári z oblastí, kde sa toto odvetvie rozmáha a ktorí chcú miesto pre expanziu. Taktiež distribútori a výrobcovia fľaší tvrdia, že reštrikcie sú na čoraz konkurenčnejšom globálnom trhu s vínom anachronizmom. Zdá sa im mrhaním platiť za vyklčovanie vinohradov a za stiahnite sa vinárov zo sektora.

„V žiadnom inom sektore poľnohospodárstva takéto obmedzenia nie sú. Toto nie je regulácia, to je prohibícia,“ tvrdí jeden z členov pracovnej skupiny na vysokej úrovni José Ramón Fernández.

Faktom však ostáva, že podľa rozhodnutia Európskeho súdneho dvora z roku 1976 musí EÚ obmedzenia odstrániť, či už to bude v roku 2016 alebo neskôr.

Eurokomisár Ciolos vyzýva obe strany, aby sa snažili nájsť spoločnú reč. Jeho panel sa stretol v júli a opätovné rokovania sú naplánované na 21. septembra na Sicílii. Závery má predstaviť do konca roka.

Poslanci Európskeho parlamentu by mali posúdiť zmeny v tejto regulácii ako aj budúci podobu Spoločnej poľnohospodárskej politiky na jeseň tohto roku.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA