Vláda chce viac investorov

Podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka, treba dať investorom jasný signál, že vláda má o nich záujem, pretože je to jedným z možných spôsobov ako sa vyhnúť rozsiahlejším dôsledkom krízy. Ministerka práce sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová tvrdí, že vďaka nim na Slovensku za rok 2008 vznikne 5230 pracovných miest.

Dôsledky celosvetovej finančnej krízy sa podľa Ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka na Slovensku neprejavili tak intenzívne ako na ostatných trhoch najmä vďaka vhodnej štruktúre priemyslu, ktorá veľmi dobre odoláva tlaku zo zahraničia a najmodernejším technológiám, ktoré prišli so zahraničnými investormi.  „Slovenská vláda si uvedomuje, že v dobrej kombinácii so zahraničnými investormi vieme udržať a efektívne prekonať prípadné dôsledky krízy na domáci trh,“ vyhlásil minister na medzinárodnej konferencii „Investori a trh práce“ (27.11. – 28.11. 2008). Cieľom podujatia je podať investorom komplexný obraz o možnostiach podnikania na Slovensku.

„Skúsenosti so zahraničnými investormi ukazujú, že v praktickom živote je niekoľko vhodných momentov, ktorými možno zľahčiť alebo skomplikovať ich pozíciu na slovenskom trhu,“ vysvetlil minister. Na konferencii firmám vysvetlili ako je to s pracovnou silou, ako získať stimuly v oblasti zamestnanosti, o možnostiach príchodu zamestnancov z materskej firmy na Slovensko, aké su podmienky poskytnutia štátnej pomoci a aké platia colné a daňové zákony na Slovensku. „Podnikateľom treba dať jasný signál, aby podnikali na Slovensku,“ dodal minister Jahnátek.

V súvislosti s krízou najväčšie obavy vznikajú najmä o pracovný trh. Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová poprela dohady, že o prácu príde 5 – 7 tisíc ľudí. Dôsledkom krízy sa však úplne nevyhneme a tento rok zanikne cca 1700 miest. Ministerka však zdôraznila, že stále je viac ako 17300 pozícií voľných a ďalšie vznikajú. „Podľa odhadov pre roky 2004 – 2011 by na Slovensku malo vzniknúť 18185 miest. Najväčší význam má rok 2008 na ktorý odhadovali vznik viac ako 5230,“ bilancuje ministerka.

Ministerka zhodnotila aj štátnu pomoc investorom formou príspevkou za tvorbu nových pracovných miest a školenie pracovníkov prijatých na tieto pozície. Štát podľa ministerky od roku 2004 prerozdelil mezi 37 spoločností, s ktorými má uzatvorené zmluvy 2,35 miliardy SKK (€78 miliónov).  Najviac takýchto investorov pôsobí v Košickom, Nitrianskom a Banskobystrickom kraji.

Čerstvou informáciou, ktorá môže ovlyvniť situáciu v podnikateľskom prostredí a na pracovnom trhu na Slovensku, je masívny 200-miliardový  stimulačný balík EÚ, do ktorého by každý členský štát mal prispieť 1,5 percetontom HDP. Ako pre EurActiv povedal minister Jahnátek, slovenská vláda bude v prvom rade presadzovať vlastné záujmy. „Prvoradou úlohou členských štátov je, aby v prvom rade sanovali vlastné problemy a pokiaľ nám rozpočet umožní pomáhať aj ďalším určite pomôžeme, ale zatiaľ musíme riešiť a hasiť problémy, ktoré vznikajú na domácom trhu,“ uviedol minister. Minister zároveň uvítal, že sa Komisia zamerala na malých a stredných podnikateľov. „Len malý, stredný a živnostníci vám dokážu udržať zamestnanosť, dokážu zabezpečiť to, aby ľudia nespadli do sociálnej siete,“ vysvetlil.

K univerzálnym zásahom sa však vyjadril skepticky: „Každý štát má inú štruktúru podnikateľského zázemia, inú štruktúru zamerania podnikov, čiže tu neexistuje všeliek. Pokiaľ by to bolo zamerané tak ako to bolo na poslednom poľnohospodárskom výbore – nové členské štáty by mali mať z toho nevýhodu a s takýmto postupom nebudeme súhlasiť. Budeme musieť povedať, čo nám vyhovuje a určite takto bude vystupovať každý členský štát.“

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA