Aká je pozícia Tesca v krajinách V4?

Britská spoločnosť bude prepúšťať v Maďarsku aj v Českej republike. Na Slovensku medzi obchodnými reťazcami dominuje, no nedávno dostala vysokú pokutu za predaj pozáručných potravín.

Slovenská pobočka potravinárskeho gigantu Tesco PLC súdne napadne pokutu, ktorú jej udelila Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS SR).

„Dlhodobo upozorňujeme, že miliónové pokuty považujeme za neprimerané a rovnako je tomu aj v tomto prípade. Otázka miliónovej pokuty pre náš obchod v Partizánskom je v ďalšom konaní a vec nie je právoplatne skončená, preto považujeme za správne celý proces bližšie nekomentovať.“ povedala pre EurActiv.sk manažérka komunikácie v Tesco Stores SR Zuzana Lošáková.

Lošáková k zatváraniu obchodov u náš či v ostatných krajinách Vyšehradskej skupiny uviedla, že „špekulácie, ani vývoj na iných trhoch nemôže komentovať.“

V Českej republike je dôvodom na zatvorenie dvoch pobočiek ich nerentabilita. Český prípad sa tak v menšej miere podobá na rozsiahle výdavkové škrty na Britských ostrovoch. V Maďarsku však situáciu predajcovi komplikuje kontroverzná legislatíva.

Šéf maďarského Tesca Nigel Jones vraví, že firma musí bezpodmienečne  zavrieť 13 obchodov: „Je absolútne nevyhnutné, aby sme ostali ziskoví a ochránili našu tunajšiu budúcnosť.“ 500 dotknutým zamestnancom ponúknu prácu v inej prevádzke alebo trojmesačné odstupné.

Novembrový zákon maďarského ministerstva financií stanovuje, že po roku 2018 v krajine skončia tie pobočky obchodných reťazcov, ktoré napriek obratu spoločnosti minimálne 163 miliónov eur nevytvárajú zisk. [EurActiv.sk, 21. 11. 2014]

Ďalšie veľké siete maloobchodných predajní Auchan a Spar opatrenie Orbánovej vlády odsúdili ako diskriminačné. Akékoľvek znižovanie počtu zamestnancov minulý týždeň rázne odmietli.

Vládny kabinet zároveň v novembri rozhodol o zákaze veľkopriestorových obchodov v budapeštianskom centre. Častejšie sú aj hygienické kontroly.

Riaditeľ Tesca pre strednú Európu a Turecko Ken Towle tiež odmietol špekulovať o prelievaní britských problémov spoločnosti do Poľska. Pre potravinársky portál portalspozywczy.pl uviedol, že firma si uvedomuje svoje nedostatky. Tamojšie právne prostredie nekritizuje.

„Ideálne legislatívne prostredie by malo garantovať bezpečnosť potravín a zároveň nastaviť férové pravidlá hry pre všetkých – bez predsudkov a diskriminácie voči konkrétnemu článku reťazca,“ uviedla pre EurActiv.sk predsedníčka Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) Katarína Fašiangová.

Na margo primeranosti pokút udeľovaných ŠVPS SR hovorí, že: „Extrémne striktné a prísne (pokuty) sa stávajú administratívnou prekážkou pre biznis.“ Fašiangová ale zdôraznila, že prvoradá má byť ochrana spotrebiteľa.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA