Európa kraľuje svetovému poľnohospodárstvu

Štáty EÚ prvýkrát prekonali USA vo výške poľnohospodárskeho exportu. Zdrojom rastu je prudké zvyšovanie vývozu obilnín na Blízky východ a do Číny.

„Európa je známa vývozom kvalitných finálnych produktov, ale v roku 2013 ťahali exportný rast najmä komodity,“ uvádza sa v novej správe Európskej komisie Agricultural trade in 2013.

Európska dvadsaťosmička vyviezla minulý rok poľnohospodárske a potravinárske produkty za 120 miliárd eur. Je to po prvý raz, čo sa Európe podarilo získať globálne prvenstvo.

Spoločný 500-miliónový trh ostáva neohrozene na čele aj v objeme dovozu.

Pšenica a jačmeň samotné predstavujú viac ako 2/3 medziročného rastu. Ich produkcia zodpovedá za to, že sa poľnohospodárskym vývozom podarilo udržať rastúci trend.

Export napriek tomu spomaľuje. V roku 2012 vzrástol o 12 %, minulý rok už len o necelých 6 %. Na porovnanie, vývoz poľnohospodárskej produkcie zo Spojených štátov klesol aj v absolútnom vyjadrení (- 1, 7%).

V kontexte prebiehajúcich rokovaní o transatlantickej dohode o voľnom obchode (TTIP) by to pre Európu mohlo priniesť silnejšiu vyjednávaciu pozíciu.

Noví partneri

Tradiční lídri agrosektoru Kanada a Argentína tiež zápasia o udržanie doterajšieho vývozu. Motorom ekonomického rastu sa podľa Komisie stávajú nové centrá.

Analýza EK zdôrazňuje čoraz silnejšiu pozíciu Číny, ktorá sa predovšetkým snaží udržať krok s domácim dopytom. Hodnota vyvezenej čínskej poľnohospodárskej produkcie za posledných päť rokov vzrástla o 74 %.

Komisia ďalej poukazuje na „pozoruhodný rast vývozu“ v Brazílii, Mexiku a na Novom Zélande.

Pre Európu mal z hľadiska dosiahnutia pozitívneho výsledku kľúčový význam vývoz pšenice a jačmeňa do krajín Blízkeho východu a severnej Afriky, najmä do Alžírska a Saudskej Arábie.

Európske mliečne a cereálne produkty potom v prvom rade smerujú do Číny. Medzi top exportné destinácie sa ďalej zaradili Japonsko, RuskoŠvajčiarsko.

Do štatistík sa premietli aj pohyby menových kurzov. Silné domáce meny môžu vývoz komplikovať, no jeho celková hodnota zostáva vďaka prepočtu relatívne vysoká.

Nízky kurz naopak rastúci objem poľnohospodárskych exportov skresľuje a do štatistík EK sa nepremietne.

Svetová obchodná organizácia predpokladá, že v roku 2014 porastie medzinárodný obchod s potravinami ešte vyšším tempom ako v roku predchádzajúcom.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA