Na brexit bez dohody by doplatili chovatelia oviec

Chovatelia hydiny, hovädzieho dobytka a ošípaných by si polepšili - clá by ich chránili pred konkurenciou z Európskej únie.

Britská vláda by chcela dosiahnuť dohodu o voľnom obchode s Európskou úniou. To by privítali aj mnohí britskí farmári. Podľa niektorých analýz, ak by sa rokovania o brexite medzi Londýnom a Bruselom skončili bez dohody, chovatelia oviec v Británii môžu čeliť približne 38-percentnej strate z hodnoty svojej produkcie.

Ostatní chovatelia by si polepšili

Na druhej strane, výrobcovia hovädzieho, bravčového, hydinového mäsa a mliečnych produktov by mohli profitovať zo zavedenia ciel na dovoz týchto produktov z EÚ, ak by Británia opustila blok bez obchodnej dohody. Uvádza sa v správe inštitútu Agri-Food and Biosciences Institute z Belfastu.

Keďže Británia je čistým vývozcom jahňaciny do Európy, zavedenie sadzieb podľa pravidiel Svetovej obchodnej organizácie by znížilo ceny mäsa v Spojenom kráľovstve o 30 percent, uviedol inštitút s odvolaním sa na model obchodných tokov. Ale zároveň môžu ceny mliečnych výrobkov stúpnuť rovnako o 30 percent, ceny hovädzieho mäsa sa môžu zvýšiť o 17 percent a hydiny o 15 percent.

Brexit: Britská vláda tvrdí, že už má plán

Výsledky štúdie sú limitované neistotou v súvislosti s pracovnou silou, reguláciami a „dĺžkou životného cyklu v živočíšnej výrobe“, čo znamená, že farmári budú potrebovať niekoľko rokov, aby sa prispôsobili novým cenám a úrovniam produkcie, dodal inštitút.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA