Nedeľa bez obchodov sa bude riešiť na jeseň

Návrh KDH, ktorý by zakázal nedeľný predaj, poslanci po rozprave presunuli na septembrovú schôdzu NR SR.

Šéf KDH, ktoré sa návrhom prišlo, Ján Figeľ tvrdí, že to voľná nedeľa je aj agendou Európskej ľudovej strany a na Slovensku má byť prínosom pre kultúru práce a kultúru zamestnávania.

„Nedeľná práca okrem nevyhnutnej je skôr výrazom chudoby alebo zaostávaním, najbohatšie krajiny ju majú zakázanú“, povedal v Téme dňa na TA 3 Ján Figeľ. Zo strany obchodníkov si to bude podľa neho vydať „adaptáciu“, no tržby sa im nezmenia, lebo „ ľudia minú toľko, ako uznajú za vhodné a koľko majú“.

KDH sa ako predkladateľ odvoláva sa na európske kultúrne tradície, za ktorú považujú aj jeden spoločný celoeurópsky deň odpočinku.

Národná rada SR viedla rozpravu o zákaze maloobchodného predaja koncom minulého týždňa.

Nezamestnaní

Poslanec za vládny SMER-SD Andrej Kolesík v rozprave vyhlásil, že návrh zmeny Zákonníka práce z dielne KDH pripraví o prácu 3500 ľudí, najmä žien.

„S návrhom preto nesúhlasím,“ a členom KDH odkázal, „aby sa náhodou niekedy v nedeľu v obchode nestretli.“

S číslami a prepočtami prišla v rámci rozpravy aj poslankyňa SaS Jana Kiššová. Podľa nej, ak predajne na jeden deň zo siedmich zavrú, budú potrebovať aj menej zamestnancov.  Jej prepočet je vyšší ako Kolesíkov a v „konzervatívnom“ odhade na báze štatistických údajov hovorí  o 7300 pracovných miestach.

Ako dodáva, z toho počtu je 40 % tzv. „dohodárov“, ktorí si privyrábajú. Po ich odpočítaní jej vychádza 4400 ľudí. Nemôžeme sa podľa pri tomto kroku porovnávať s Rakúskom, ktoré má 5 % nezamestnanosť.

Zároveň priznáva, že presný počet ľudí, ktorí by prišli o prácu po zavedení zákazu „je veľmi ťažké nasimulovať.“

Zákaz nedeľného predaja by sa podľa nej do veľkej miery pretavil do nákupnej turistiky. Pre štát by predstavoval náklady v podobe podpory pre ďalších nezamestnaných na úrovni 6,7 milióna eur a straty na odvodoch a daniach z príjmu fyzických osôb približne na úrovni 25 miliónov eur.

Ak obchodníkom klesnú tržby, štát stratí aj daň z príjmu právnických osôb a z DPH. Pripúšťa, že 80 % nákupov by bolo presunuté na iné dni, no „stále je tu približne 20 % nákupov, ktorým odborníci hovoria impulzívne a o tieto obchodníci nenávratne prídu.“

V reakcii na Kiššovej čísla jeden z predkladateľov Alojz Přidal (KDH) hovorí, že „polemizuje s ministerstvom financií“. „Nech to obhajuje ministerstvo financií, oni hovoria, že nebude mať návrh dopad na rozpočet a vy hovoríte, že bude mať“, tvrdí Přidal.

Súčasťou legislatívneho návrhu je aj vyjadrenie ministerstva financií, ktoré „berie na vedomie“ tvrdenie poslancov, že návrh nebude mať vplyv na štátny rozpočet.

„Vy hovoríte o tom, ako budeme kaziť podnikateľské prostredie. Kaziť podnikateľské prostredie? Toto prostredie, kde ženy robia za 300-400 eur mesačne? Prosím vás, veď to je vykorisťovanie“, kontroval v rozprave Přidal.

Pozície

Ľubomír Galko (SaS): „Včera som mal niekoľko kontaktov s niekoľkými tými predavačkami, s niekoľkými ľuďmi, a tie ženy chcú pracovať. Chcú pracovať v nedeľu a chcú si zarábať a chcú dobrovoľne pracovať a oni sú doslova zhrozené z toho, že by im to niekto zakázal, túto ich slobodnú vôľu. A to sú normálne matky, slobodné ženy, ktoré mnohé z nich chodia do kostola, ale jednoducho chcú pracovať.“

Alojz Přidal (KDH): "Nedeľa je voľný deň, v Európe to dokonca to patrí medzi európske hodnoty. My sme sa rozhodli chrániť ženy v maloobchode, prevažne 80% v obchode to sú ženy, matky. My sme sa rozhodli pomôcť tejto skupine."

Matin Poliačik (SaS): "Podľa mňa zákon by nemal byť o osobných preferenciách. Zákon by mal v prvom rade hľadieť na verejný záujem a verejný záujem sa má obhájiť tým, že sa povie koľko na tom kto získa a koľko na tom kto stratí. Zákon by mal, podľa mňa, byť robený tak, aby čo najväčšie množstvo ľudí si mohlo samo zadefinovať svoju vlastnú životnú cestu a svoje vlastné životné podmienky.“

Jozef Viskupič (OĽaNO) pripomína, že zákon nespôsobí, že ľudia nebudú tráviť nedeľu hypercentrách a nákupných centrách. „No budú. Lebo to ani v tom zákone neriešite, lebo tieto prevádzky týmto zákonom, našťastie, zakázať nemôžete. Čo ste si vybrali je malopredaj, čiže v tých prevádzkach pravdepodobne je vašim úmyslom zavrieť potraviny, nákup topánok a elektroniky.“

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA