Kartelova dohoda nás môže stáť eurofondy

Európska komisia preveruje podľa denníka Hospodárske noviny tendre na modernizáciu železníc. Dôvodom sú možné kartelové dohody. V prípade potvrdenia podozrení môže prísť Slovensko o niekoľko stoviek miliónov eur z eurofondov.

„V poslednom liste majú výhrady a podozrenia z kartelovej dohody. Ale odborná sekcia na ministerstve tvrdí, že to nie je úplne tak a musí sa to vyjasniť v Bruseli,“ povedal pre HN nový minister dopravy Ján Počiatek.

Sporné sú až štyri stavby, ktoré sa stavali z prostriedkov kohéznej politiky. Brusel preveruje výstavbu zriaďovacej stanice Žilina – Teplička, prestavbu dvoch úsekov železničnej trate medzi Piešťanmi a Trenčínom a úsek Žilina – Krásno nad Kysucou. Stavby vykonávali veľké konzorciá domácich aj zahraničných firiem.  

Minister musí obhajovať postup rezortu. Slovensko môže prísť v prípade potvrdenia podozrení celkovo o 393,8 eur z eurofondov. Dotknuté firmy môžu dostať pokutu až do výšky 10 % z ročného obratu.

Exminister dopravy Ľubomír Vážny, z ktorého éry sporné tendre väčšinou pochádzajú, sa bráni tým, že keby ku kartelovej dohode vtedy naozaj došlo, konal by Protimonopolný úrad.

Železnice Slovenskej republiky, ktoré trate modernizujú, tvrdia, že ide o štandardný postup Európskej komisie. „Európsky dvor audítorov, ako externý audítorský orgán Európskej únie, vykonáva pravidelne na železniciach audit čerpania eurofondov na modernizáciu železničnej infraštruktúry. Naposledy bol vykonaný audit v septembri 2011. Výsledky ešte nie sú známe,“ vyhlásila pre HN hovorkyňa spoločnosti Martina Pavlíková.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA