Otázniky nad eurofondami pre zdravotníctvo

Podľa informácii komerčnej televízie Komisia nie je naklonená samostatnému programu pre zdravotníctvo, vláda však za týmto programom si stojí.

Krátka správa:

18. marca 2007 informovala TV Markíza s odvolaním sa na jej blízke zdroje, že Európska komisia, ktorá v súčasnosti rokuje so Slovenskom o eurofondoch na nové programové obdobie, má veľké výhrady k existencii samostatného operačného programu pre zdravotníctvo. Na ten sa vyčlenilo podľa aktuálneho návrhu Národného strategického referenčného rámca 2007-2013 schváleného  vo vláde v novembri 2006 250 mil. eur (asi 8,22 mld. Sk pri aktuálnom kurze NBS).

Ako informovala EurActiv.sk hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Silivia Balázsiková, ministerstvo takúto pripomienku od EK neobdržalo. Všetky pripomienky, ktoré počas februára 2007 od Komisie dostali, do operačného programu (OP) zapracovali a 5. marca 2007 odoslali do Bruselu. Ministerstvo zároveň iniciovalo rokovania s EK, ktorého by sa mal zúčastniť aj minister Ivan Valnetovič. Cieľom rokovania je podať Komisii komplexnú informáciu o OP zdravotníctvo a deklarovať jednoznačnú politickú vôľu vlády SR, aby bol pre zdravotníctvo samostatný OP vytvorený.

Operačný program Zdravotníctvo (OPZ) bol v minulosti striedavo zaradzovaný a odstraňovaný do jednotlivých návrhov Národného strategického referenčného rámca Dzurinodvej i Ficovej vlády. Program chce zvýšiť kvalitu, dostupnosť a efektívnosť zdravotnej starostlivosti a podporovať zdravie obyvateľstva. MZV chce tak prostredníctvom eurofondov zabezpečiť najmodernejšie prístroje, vybavenie, energeticky efektívne budovy s nízkymi prevádzkovými nákladmi a vhodným vnútorným členením, funkčné IT systémy, ktorá v súčasnosti na Slovensku akútne chýbajú. Podporiť chce aj veľké projekty obnovy celého poskytovateľa zdravotnej starostlivosti na základe tzv. reštrukturalizačného plánu zariadenia.

Europoslanec Miroslav Mikolášik (EPP-ED) však vo vyjadrení pre STV ešte vo februári upozornil, že ak aj bude OZP schválený, fakultné nemocnice nemajú veľkú šancu tieto prostriedky dostať. Zatiaľ sú štátnou príspevkovou organizáciou, po novom roku by ich však mohli sprivatizovať. Fakultné nemocnice môžu podľa Mikolášika požiadať o prostriedky z EÚ až po ujasnení ich budúcnosti. “Je zodpovednosťou vlády, aby nediskriminovala žiadne subjekty zdravotnícke, či už súkromné alebo v gescii VÚC alebo štátne subjekty”, vyjadril sa pre STV M. Mikolášik.

Po OP Bratislavský kraj a Technická pomoc je OPZ tretím najmenším programom NSRR 2007-2013.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA