Slovensko má šancu získať cenu za inovatívny regionálny rozvoj

Ocenenie RegioStars Awards má poukázať na inovatívne projekty regionálneho rozvoja. Do finále súťaže sa dostali aj dva so slovenskou účasťou. Prvým je Alpsko-karpatský koridor a druhým spolupráca Bratislavy a okolitých rakúskych regiónov.

Cieľom ocenenia RegioStars Awards je indentifikovať príklady dobrej praxe v regionálnom rozvoji a upozorniť na inovatívne, či originálne projekty, ktoré by sa mohli stať inšpiráciou aj pre ďalšie regióny.

Deadline pre piaty ročník súťaže bol v júli minulého roka. Európska komisia dostala 107 prihlášok. Porota z nich vybrala 21 finalistov. Víťazi by mali byť slávnostne vyhlásení na budúci týždeň.

Medzi finalistov sa dostali aj dva rakúsko-slovenské projekty. Prvým je Alpsko-karpatský koridor, ktorý súťaží v kategórii Udržateľný rozvoj. Projekt zahŕňa viacero inštitúcií, mimovládnych organizácií, univerzít, diaľničných spoločností či rôznych spolkov z Rakúska a Slovenska, ktorí sa usilujú o obnovu dôležitej migračnej trasy pre divoké zvieratá.

Cieľom nadnárodnej platformy je taktiež zvýšiť rekreačnú príťažlivosť regiónu a informovanosť občanov o stave životného prostredia.

V súčasnosti prebieha výstavba systému zelených mostov, ktoré umožňujú zvieratám prechod ponad diaľnice. Takéto mosty vyrastú na diaľnici A4 medzi Viedňou a Budapešťou, či nad diaľnicou z Bratislavy smerom na Brno.

V kategórii Citystar sa do finále prebojoval ďalší spoločný rakúsko-slovenský projekt regionálnej spolupráce. Projekt pozostáva z viacerých spoločných iniciatív Bratislavy a susedných rakúskych regiónov, ktorých cieľom je harmonizácia regionálneho rozvoja.

Prudký rozvoj Bratislavy ovplyvňuje aj susedné rakúske lokality, ktoré stále väčšie množstvo Slovákov využíva na bývanie, oddychové a rekreačné aktivity. Projekt predpokladá vytvorenie určitého manažmentu cezhraničnej regionálnej spolupráce. Platforma by mala uľahčovať vzájomnú komunikáciu a definovať podmienky ďalšieho regionálneho rozvoja.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA