Slovensko nevyšetrilo útok na Rómov, a preto zaplatí

Európsky súd pre ľudské práva vydal včera (12.6.) rozsudok, podľa ktorého musí Slovensko zaplatiť 55 tisíc eur obetiam rasistického útoku. Dôvodom je, že útok ktorý sa stal pred desiatimi rokmi, nedokázali slovenské orgány dostatočne vyšetriť.

Incident sa stal 28. februára 2002 v podniku v obci Gánovce, ktorého majiteľka odmietla obslúžiť skupinu Rómov. Ten istý večer navštívila skupina maskovaných mužov s baseballovými palicami a železnými tyčami rómsku osadu, v ktorej žili aj Rómovia z podniku.

S údajne rasistickými pokrikmi vtrhli násilne do troch domov a fyzicky napadli troch ľudí, pričom dvom spôsobili zranenia. Zranenia jednej z obetí si vyžiadali hospitalizáciu na štyri dni.

Približne po hodine a pol prišla do osady polícia. Na druhý deň sa začalo vyšetrovanie vo veci ublíženia na zdraví, porušovania domovej slobody a poškodzovania cudzej veci. Neskôr bolo vyšetrovanie rozšírené aj o možný rasový motív.

Necelý mesiac po začatí vyšetrovania ho však vyšetrovateľ zastavil s odôvodnením, že sa nenašli dôkazy, ktoré by umožňovali obviniť konkrétnu osobu a to napriek tomu, že obete možných útočníkov identifikovali. Po odvolaní sa voči zastaveniu vyšetrovania a intervencii prokurátora, vyšetrovanie pokračovalo. 26. júna 2002 však bolo opäť zastavené z rovnakých dôvodov.

ERRC (European Roma Rigths Centre) a LHRA (Liga aktivistov pre ľudské práva) podali proti tomuto postupu sťažnosť na Ústavnom súde, ktorý ju však zamietol.

Obe ľudskoprávne organizácie sa preto v roku 2003 obrátili na Európsky súd pre ľudské práva kvôli porušeniu čl. 3 Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, ktorý hovorí o zákaze mučenia, neľudského a ponižujúceho zaobchádzania a čl. 14, ktorý hovorí zase o zákaze diskriminácie.

Európsky súd pre ľudské práva rozhodol, že slovenské orgány nezabezpečili právo na účinne vyšetrovanie v porušení čl. 3, nie však v porušení čl. 14. Slovensko musí na základe verdiktu zaplatiť poškodeným osobám dohromady sumu 55 000 eur.

Dvom osobám, ktoré utrpeli zranenia, zaplatia slovenské orgány po 10 000 eur a siedmym po 5 000 eur.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA