Žiadne politikárčenie s fondami EÚ, hovorí EK

Komisia nebude tolerovať, aby sa politikárčilo s európskymi fondami. Jej šéf José Manuel Barroso to povedal po stretnutí s bulharským premiérom Sergejom Staniševom.

Pozadie

Keď RumunskoBulharsko vstúpili do EÚ 1. januára 2007 nemali zreformované súdnictvo a nemali pod kontrolou boj proti korupcii. V prípade Bulharska ani organizovaný zločin. Tieto nedostatky v sebe skrývali riziká, že Bulharsko a Rumunsko nebudú schopné správne aplikovať právo Spoločenstv a ich občania tak nebudú môcť plne využívať práva občanov EÚ.

Tieto problémy boli ošetrené tzv. Mechanizmom spolupráce a verifikácie. Posledná správa o situácii v týchto krajinách, ktoré pripravuje v rámci tohto mechanizmu generálny sekretariát Európskej komisie pod dohľadom jej predsedu boli publikované v lete. Ďalšia sa očakáva vo februári.

Otázky  

Stanišev a Barroso sa včera stretli na narýchlo pripravenom stretnutí v Bruseli. Podľa diplomatických zdrojov si schôdzku si dohodli na minulotýždňovom summite EÚ.

Atmosféra vzťahov medzi Bulharskom a Európskou komisiou je posledné mesiace napätá. Brusel pozastavil 220 miliónov eur z predvstupových fondov pre Bulharsko kvôli obvineniam zo zneužitia týchto prostriedkov.

Bulharsko zase obvinilo Komisiu z uplatňovania „dvojitého metra“, čo európska exekutíva odmieta.

Barroso trvá na tom, že Bulharsko musí zabezpečiť „konkrétne a presvedčivé výsledky“ v podobe reformy súdnictva v kontexte boja proti korupcii vo vysokých kruhoch a organizovanému zločinu. Ostatná správa o Bulharsku, ktorú vydala Európska komisia hovorila o príliš malom pokroku ako aj to, že verifikácia bude „behom na dlhé trate“.

„Reformný proces v Bulharsku musí napredovať rýchlejšie, nie spomaľovať. Potrebujeme mať v Bulharsku konsenzus, že boj proti korupcii na vysokých miestach a organizovanému zločinu sú otázky celonárodného významu, a to by som chcel podčiarknuť“, povedal Barroso.

Bulharsko je pod tlakom. Do 22. decembra musí Komisii predložiť informácie o tom, ako rieši najvypuklejšie pochybenia. Tieto informácie budú vyhodnotené v monitorovacej správe, ktorú Komisia zverejní vo februári. Ale keďže hlavnou požiadavkou Bruselu je uplatňovanie efektívnych trestov pre vysokopostavených kriminálnikov, Bulharsko nemá aké informácie by o tom poskytlo, píše bulharská tlač.

Barroso najviac naznačil, že politici v Bulharsku sa pokúšajú zneužiť európske fondy na politické ciele: „Nedovolím aby sa fondami EÚ hrala politika“, vyhlásil šéf Komisie.

Hovorca EK Mark Gray odmietol komentovať otázku, či mal Barroso na mysli koaličného partnera vo vládnej koalícii, etnickú stranu Turecké hnutia práva a slobôd (DPS), ktoré je upodozrievané z redistribúcie fondov EÚ v straníckych kruhoch.

Po stretnutí Stanišev novinárom povedal, že si nezobral Barrosove poznámky „osobne“, čím naznačil, že Komisia sa nesústredí na jeho stranu BSP (Socialistická strana Bulharska). Nešpecifikoval ale kto teda hrá v Bulharsku politické hry s európskymi peniazmi.

Naznačil však, že by to mohli byť i jeho koaliční partneri. „Nikto, zo žiadnej strany, či už vládnej alebo opozičnej, by nemal ani pomyslieť na zneužívanie fondov EÚ“, povedal premiér. Od roku 2005 v Bulharsku vládne trojčlenná koalícia zložená z BSP, DPS a Národného hnutia Simeona II (NDSV). Voľby sú naplánované na polovicu roka 2009.

Pozície

Partner siete EurActiv, bulharský Dnevnik napísal, že stretnutie Barroso-Stanišev sa konalo na Staniševovu žiadosť, napriek tomu z neho odchádzal s prázdnymi rukami. Nedostal žiadne ústupky, pokiaľ ide o zmrazené európske fondy.

Každá strana hovorí iným jazykom, píše ďalej Dnevnik: Barroso hovorí, že manažment fondov EÚ, korupcia a organizovaný zločin sú naďalej problémom, zatiaľ čo Stanišev vykresľuje situáciu ako „omnoho lepšiu“ než pred šiestimi mesiacmi.

Denník Sega napísal, že Barrosovo varovanie o politikárčení s fondami je reakciou na vyjadrenia Staniševa a prezidenta Georgiho Parvanova, ktorí sa sťažovali na „dvojitý meter“ a „politicky motivované rozhodnutie“ zadržania fondov pre Bulharsko.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA