Európa nedbá na ľudské práva

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch obvinila európske krajiny z ignorácie masívneho porušovania ľudských práv v Číne a Rusku. Európsky parlament vyzval inštitúcie EÚ, aby sa „ujali svojej zodpovednosti“ pri zvyšovaní úrovne ochrany ľudských práv.

 

Krátka správa

V spoločnej rezolúcii, prijatej Európskym parlamentom 19. januára, Európsky parlament ostro odsúdil všetky teroristické činy v Ruskej federácii. Europoslanci vyjadrili hlboké znepokojenie zo zlyhania Rady a Komisie riešiť pokračujúce porušovanie ľudských práv v Čečensku.

Rezolúcia vyzýva Radu a Komisiu, aby „prijali svoju zodpovednosť“ v súvislosti s „najvážnejšími ľudskoprávnymi otázkami“ v bezprostrednom susedstve Únie. Europoslanci tiež vyzvali Komisiu, aby zhodnotila efektívnosť svojej humanitárnej pomoci regiónu Severného Kaukazu.

Americká mimovládna ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch vo svojej poslednej výročnej správe kritizovala EÚ za „nedostatočnú“ ochranu ľudských práv. Podľa správy niektoré členské štáty EÚ „vo svojich vzťahoch s inými krajinami naďalej nadraďujú boj s terorizmom či dosahovanie svojich cieľov ľudským právam. Táto tendencia spolu s pretrvávajúcimi ťažkosťami Európskej únie rozhodne reagovať aj na vážne prípady porušovania ľudských práv znamená, že EÚ nie je schopná kompenzovať chýbajúce vodcovstvo v oblasti ľudských práv.“

Správa poukázala na „nevhodnú súťaživosť medzi lídrami Veľkej Británie, Francúzska a Nemecka manifestovať svoje blízke vzťahy s ruským prezidentom Vladimirom Putinom napriek vážnemu stavu ľudských práv v Čečensku.

Hovorkyňa Komisie Emma Udwin povedala, že „to jednoducho nie je pravda, že by sme sa báli reagovať na porušovanie ľudských práv [v Rusku]. EÚ a Moskva mali v posledných rokoch niekoľko diplomatických sporov, týkajúcich sa ruského zaobchádzania s militantnými čečenskými separatistami,“ dodala.

 

 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA