Europoslanci bojujú za práva homosexuálov

Niekoľko europoslancov počas plenárneho zasadnutia Parlamentu v Štrasburgu poukázalo na skutočnosť, že EÚ by mala robiť viac pre prevenciu diskriminácie homosexuálov.

 

Krátka správa

Diskusiu, ktorá prebehla 16. januára na plenárnom zasadnutí Parlamentu v Štrasburgu, vyvolalo stanovisko Európskej komisie k homofóbii v Európe, v ktorom podpredseda Komisie a komisár pre spravodlivosť a vnútro Franco Frattini vyzdvihol existujúcu legislatívu EÚ, ktorá vylučuje diskrimináciu na základe sexuálnej orientácie. „Homofóbia je porušením ľudských práv a v členských štátoch túto otázku monitorujeme a zaznamenávame prípady, kedy bola naša snaha neúspešná,“ uviedol Frattini.

Po jeho vyhláseniach však nasledovalo niekoľko kritických poznámok od europoslancov, ktorí žiadali zvýšenie úsilia Komisie a výraznejší tlak na vlády členských štátov, v ktorých nedávne udalosti poukazujú na homofóbne trendy medzi obyvateľstvom či politickými lídrami.

Najostrejšia kritika smerovala na adresu Poľska a jeho lídrov, europoslanci odsúdili vyjadrenia popredných politikov a zákaz pochodov gayov miestnymi úradmi vo Varšave a Poznani.

„Ak nič neurobíme, budeme spolupáchateľmi pri zločinoch násilia, ktoré je možné pozorovať v mnohých členských štátoch EÚ,“ uviedol britský labouristický poslanec Michael Cashman, zdôrazňujúc, že ako gay je sklamaný tým, že v Európe stále pretrváva podobné negatívne zmýšľanie. Jeho kolegyňa z frakcie Socialistov, koordinátorka pre problematiku občianskych slobôd Martine Roure uviedla: „V Európe narastá znepokojenie z násilných homofóbnych činov spolu so značnou neochotou určitých členských štátov riešiť problémy, spojené s diskrimináciou homosexuálov. Európska únia spočíva na humanistických princípoch. Charta základných práv zakazuje akúkoľvek diskrimináciu na základe sexuálnej orientácie.

Poľský europoslanec Konrad Szymanski z frakcie Únia za Európu národov naopak vyhlásil, že celá diskusia je „stratou času“ a odporučil europoslancom, aby nebrali situáciu homosexuálov v EÚ tak „hystericky“. „Členské štáty majú vlastné právne nástroje na ochranu práv svojich občanov, a nie je potrebné organizovať nejakú úniu na ochranu homosexuálov, pretože by to – práve naopak – podkopalo európsku integráciu,” uviedol Szymanski.

Niekoľko europoslancov sa zmienilo o problémoch párov rovnakého pohlavia, ktoré majú v niektorej členskej krajine EÚ určité sociálne práva, no „strácajú“ ich po presťahovaní sa do inej krajiny, a fínsky konzervatívny poslanec Alexander Stubb uviedol, že je to v rozpore s princípom rovnosti, jednou zo základných hodnôt EÚ.

Europoslanci z frakcie Zelených vyjadrili svoje sklamanie z nedávneho rozhodnutia lotyšského a litovského parlamentu navrhnúť zmeny k ich ústavám, zakazujúcim sobáše osôb rovnakého pohlavia.

Krajiny ako Holandsko, Belgicko, Španielsko a Veľká Británia zožali od niektorých europoslancov pochvalu za uznanie manželstiev alebo registrovaných partnerstiev medzi osobami rovnakého pohlavia. 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA