Kosovo je na pokraji politickej krízy

Kosovský parlament si vo štvrtok nedokázal zvoliť predsedu. Je otázne, či koalícia, ktorá vyhrala júnové predčasné voľby, dokáže získať väčšnu na voľbu premiéra.

Voľby predsedu parlamentu sú kľúčovým testom. Majú ukázať, či víťazná koalícia, v ktorej sedia aj bývalí velitelia povstaleckých vojsk, dokáže získať dosť hlasov na zvolenie premiéra.

Koalícia prezývaná „vojnové krídlo“, získala vo voľbách 11. júna najviac hlasov – no aj tak kontroluje len 39 zo 120 miest v parlamente.

Druhá je ľavicová nacionalistická strana Vetevendosje (Sebaurčenie) s 32 hlasmi, tretia stredo-pravá Liga demokratického Kosova (LDK) s 29 hlasmi. Obe strany odmietajú koalíciu s „vojnovým krídlom“.

Voľba predsedu je dôležitá aj procesne. Je kľúčovým krokom pre zostavenie nového parlamentu, a prezidentovi umožní menovať premiéra.

Menovaný premiér má 15 dní na zostavenie kabinetu a získanie podpory v legislatívnom zbore.

Neschopnosť zvoliť predsedu vyvoláva obavy, že Kosovo smeruje k ďalším predčasným voľbám.

Najchudobnejšia krajina

Bývalá srbská provincia, ktorej nezávislosť uznala väčšina krajín EÚ, je s 1,8 miliónmi obyvateľov jednou z najchudobnejších krajín Európy. Uchádza sa o členstvo v EÚ.

Čítajte aj: Kosovo aj Srbsko musia zabrať, no v Únií sú stále vítané

Nezávislosť vyhlásila oficiálne v roku 2008, takmer desaťročie po vojne z rokov 1998-1999, ktorú ukončilo jedenásť týždňové bombardovanie Srbska silami NATO. Konflikt si vyžiadal 13 000 mŕtvych, väčšinu na strane etnických Albáncov.

Z Kosova odišla po konci vojny väčšina obyvateľov srbskej národnosti. Status zostávajúcich je problematický, žijú v niekoľkých enklávach.

Nezávislosť Kosova uznáva 110 krajín, vrátane USA a väčšiny členov Európskej únie. Slovensko ho zatiaľ neuznalo.

https://euractiv.sk/kratke-spravy/kratke-spravy/eu-rozhovory-belehradu-a-pristiny-uviazli-srbsko-uzna-kosovo-tvrdi-thaci/

 

REKLAMA

REKLAMA