Sklamanie z Ruska a otázky nad miestom v západnom svete

Europoslanci Jana Žitňanská a Eduard Kukan reagujú na výsledok voľby generálneho tajomníka OSN.

Žiťňanská: Dôvod na sebareflexiu

Druhé miesto je úspech slovenskej diplomacie, to bezpochyby. Pre TASR to povedala poslankyňa Európskeho parlamentu Jana Žitňanská (NOVA).

Reagovala tak na voľbu generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN), v ktorej mal slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák finálne skončiť na druhom mieste.

“Ak sa ale informácie o tom, že sme nezískali podporu našich spojencov, potvrdia, je to dôvod na vážnu sebareflexiu,” dodala, pričom narážala na Veľkú Britániu a USA, ktoré podľa neoficiálnych informácií slovenského kandidáta nepodporili.

Je presvedčená, že sa nemôžeme uspokojiť s tým, že sme formálne súčasťou západného sveta, ale že zotrvanie v ňom znamená trvalé úsilie a prácu.

Kukan: Sklamali ma Rusi

Aj podľa europoslanca Eduarda Kukana (EĽS) je finálne umiestnenie ministra zahraničných vecí SR Miroslava Lajčáka v rámci voľby generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov možno jednoznačne považovať za veľký úspech.

“Podľa nepísaných pravidiel, ale podľa ustanovenej praxe, mal byť nový generálny tajomník z východoeurópskej regionálnej skupiny. Spomedzi jej kandidátov mal minister Lajčák najlepší výsledok. To, že nakoniec tento post získa predstaviteľ inej regionálnej skupiny, je negatívny signál, pretože narúša dodržiavané dohody a zneisťuje tento proces do budúcnosti,” konštatoval europoslanec.

Podľa jeho slov, to, že USA a Spojené kráľovstvo vetovali slovenského kandidáta, svedčí o tom, že nechceli v tejto funkcii vidieť nikoho z východoeurópskej regionálnej skupiny.

“Sklamal ma aj postoj Ruskej federácie, ktorá ako jediný stály člen Bezpečnostnej rady z našej skupiny sa mala oveľa aktívnejšie angažovať pri presadzovaní nášho kandidáta,” povedal Kukan.

Zároveň dodal, že konštelácia “globálnych hviezd”, ktorá rozhodla, nebola pre nášho kandidáta priaznivá.

6 Comments

 • Čo je to za zavádzajúci nadpis?? Sklamanie z Ruska? Prečo nie ste sklamaní zo svojich bohovských spojencov USA a Britanie, ktorí to vetovali? Prečo len z Ruska, na ktoré v kuse nadávate a ohovárate a potom chcete, aby za vás aktívne bojovalo? Myslím si, že Kukan by už mal ísť urýchlene do dôchodku, lebo stráca súdnosť.

 • Sklamanie z Ruska? A komu lížete anál 26 rokov? Rusom? Veď už svinskejšiu politiku voči Rusku ani viesť nemožno, tak čo ste očakávali? Rusko vám nestojí zato, aby ste zaujali verejne stanovisko k nepriateľskej politike voči nemu, ale podpora by sa vám zišla, že? Putin by musel byť asi na hlavu padnutý… Dobre vedel, že náš Lajčák by nikdy nič pre Rusov a východnú Európu neurobil, aj keď ho Západ považuje za proruského politika… len deklarovať nestačí… o skutkoch je to… Toto nie je úspech našej diplomacie, to je jeho absolútna prehra. Čo to máme za kamarátov, ktorí vetujú nášho kandidáta a porušujú akékoľvek medzinárodné dohody? A koniec koncov, povedzme si pravdu zoči voči, čakal snáď naozaj niekto, že USA a Británia zahlasujú za Lajčáka? Bolo hlasovanie len okamžitým poryvom mozgu hlasujúcich? No asi nie, boli tu dohody a prečo my sme neboli ich súčasťou, keď sme ponúkli kandidáta? Je to výsledok práce našej diplomacie a idiotskej politiky voči Rusku. A nepozastavujme sa len nad USA a Britániou, ale za Lajčáka nehlasovali ani Poliaci a Maďari. Tak na čo sa tu hráte? Nefunguje ani jednota V4, tak dávajme bacha na tento signál, čo to znamená, ak Poliaci a Maďari ťahajú vo V4 za jeden koniec a evidentne nie za ten istý čo my… a keď sa to bude hodiť Čechom, tak kašlú na V4 aj oni… Prečo sa teda neustále snažíme tlačiť niekomu do zadku a dodržiavať dohody, keď naši “partneri” na to evidentne zvysoka s…rú… História sa opakuje… Mníchov 1938 vstal z popola.

  • Až budeš chcieť diskutovať – tak sa najprv pozri aj na Rusko a potom tu dávaj rady. Chápem, že vašich mrzí strata pozície v Európe, ale: prehrali ste vojnu a ako hovorí váš otec národa, teda Mečhuba: zvykajte si je po voľbách…

   • Že si sa ty nepozrel na našich priateľov USA VB, ktorí vetovali Lajčáka. Považujem za normálne, že náš, propagandou vyrobený nepriateľ nezahlasuje za nášho kandidáta, ale že naši soroškamovia nás vetovali, tak to malo byť v nadpise, že to je sklamanie a nie sklamanie z Ruska. To čo si tu vypľul je dríst a tak to aj beriem.

    • Hlavné ale je, že tvoje táraniny sú “kvalitné”. Ja nemám najmenší dovod podporovať Lajčáka iba preto, že je zo Slovenska. To nie je pre mňa argument.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA